Pokud bude odsouzen, hrozí mu až pět let vězení, pokuta 375 tisíc eur (téměř 9,5 milionu korun) a desetiletý zákaz výkonu státní funkce.
De Villepin hned v úvodu procesu ostře napadl Sarkozyho. "Jsem zde z vůle jednoho muže, jsem zde z náruživosti jednoho muže, Nicolase Sarkozyho, který je také prezidentem Francouzské republiky. Vyjdu z toho volný a očištěný ve jménu francouzského lidu," prohlásil někdejší premiér při příjezdu do justičního paláce.
Francouzská média označují soudní řízení za jedno z nejvýznamnějších za poslední léta. Hovoří o duelu velkých pravicových politiků, jejichž soupeření vyústilo ve vzájemnou nenávist, trvající minimálně 15 let.
Pikantní na procesu právě také je, že Sarkozy se připojil k trestnímu řízení jako poškozený soukromý účastník, čímž zdůraznil osobní zájem na Villepinově potrestání.
Sarkozyho angažovanost vede ovšem k obavám o nestrannost soudu, které přiživoval svou mediální aktivitou z posledních 14 dnů i Villepin. Ten vystupuje jako oběť represe státního aparátu.
Falešný seznam
V aféře jde o falešný seznam lidí, kteří údajně přes společnost Clearstream brali úplatky za prodej francouzských fregat Tchaj-wanu. Seznam, na kterém bylo 200 jmen včetně Sarkozyho, se dostal na veřejnost v létě 2004. Cílem prý bylo poškodit Sarkozyho prezidentské ambice.
Villepin, který je souzen s dalšími čtyřmi obviněnými, je v žalobě označen za hlavního strůjce aféry. O seznamu věděl už na přelomu let 2003 a 2004. Ze své tehdejší funkce ministra zahraničí dal podnět k vyšetřování, údajně v rámci boje proti mezinárodní zločinnosti.
Sarkozy, který byl rovněž členem vlády, ovšem dokázal využít situace, když se prokázalo, že listina je falešná, aby mohl vystupovat sám jako oběť.
V procesu, který má trvat asi měsíc, se hraje o Villepinovu politickou budoucnost, protože politik nikdy nezastřel, že by se stále chtěl stát hlavním nájemníkem v Elysejském paláci. Rozsudek by měl být vynesen 23. října, vše ale závisí na vývoji procesu.