Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tragédie při Halloweenu v Soulu: v tlačenici zemřelo 158 lidí

Svět

  17:48aktualizováno  30. října 7:10
Nejméně 158 lidí zemřelo v tlačenici při oslavách Halloweenu v jihokorejském hlavním městě Soulu. Zastavilo se jim srdce v davové tlačenici, kterou podle agentury AP způsobila informace o přítomnosti blíže nespecifikované celebrity v jednom z místních barů. Dalších zhruba 196 lidí bylo zraněno. Zdravotníci některé oživovali přímo v ulicích metropole.

Podle hasičů se předpokládá, že lidé byli umačkáni k smrti poté, co se velký dav kolem 22:20 místního času (15:30 SELČ) začal tlačit vpřed v úzké uličce poblíž hotelu Hamilton, hlavního místa večírků v Soulu.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil státní smutek. Vláda podle něj důkladně vyšetří příčinu neštěstí, aby se podobná tragédie již neopakovala. „V srdci Soulu se minulou noc odehrála tragédie a neštěstí, které se nemělo stát,“ prohlásil prezident.

Mnozí z návštěvníků měli na sobě masky a halloweenské kostýmy. Řada obětí jsou ženy ve věku kolem 20 let, uvedl šéf hasičského sboru v Soulu Čche Song-pom. Mezi mrtvými bylo podle hasičů také 19 cizinců, mimo jiné lidé z Číny, Íránu, Uzbekistánu a Norska.

„Lidi byli jeden na druhém. Někteří ztráceli postupně vědomí, jiní už byli zjevně mrtví,“ popsal situaci Čche.

Podle prvotních informací se asi padesátce lidí zastavilo srdce poté, co se stali součástí davové tlačenice. Bilance se ale zvýšila. Zdravotníci oživovali zraněné přímo v ulicích čtvrti Itewon, která je známá množstvím barů a nočních klubů. Další postižené převezli do nemocnic. „Spousta sanitek převáží zraněné jednoho po druhém,“ informoval z místa zpravodaj BBC.

„Dnes večer se tu sešlo mnoho mladých lidí. Přišli na večírky a do klubů v kostýmech. Panuje tady chaos, všichni jsou rozrušení,“ popsal redaktor BBC.

Televizní záběry a fotografie z místa události ukazují také sanitní vozy seřazené v ulicích, kde je také množství policistů a záchranářů, kteří přenášejí zraněné na nosítkách. Je také vidět, jak záchranáři a chodci provádějí resuscitaci lidí ležících na zemi. Prvotní informace hovořily o desítkách lidí „se zástavou srdce“. Agentura AFP upozornila, že v Jižní Koreji se běžně o srdeční zástavě hovoří, dokud smrt oficiálně nestanoví lékař.

Vážnost situace dokládá to, že jihokorejský prezident Jun Sok-jol nařídil nasazení záchranářů specializovaných na pomoc po katastrofách. Do ulic bylo k ošetření zraněných nasazeno více než 400 záchranářů a 140 vozidel z celé země, včetně veškerého dostupného personálu v Soulu.

Záchranáři zaznamenali 81 telefonátů od lidí, kteří měli problémy s dýcháním. Podle jednoho ze záchranářů zřejmě někteří přišli o život, když je ušlapal dav. Na každý mobilní telefon v soulském okrese Yongsan bylo posláno upozornění vyzývající občany, aby se co nejdříve vrátili domů kvůli „nouzové nehodě u hotelu Hamilton v Itewonu“, informují místní média.

Agentura AP s odvoláním na jihokorejská média uvedla, že tlačenici způsobila informace o tom, že se v jednom z místních barů nachází blíže nespecifikovaná celebrita.

Politici vyjadřují soustrast

Soustrast a podporu Jižní Koreji vyjádřila řada zahraničních politiků, například šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, britský premiér Rishi Sunak, francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Joe Biden.

„Tragédie v Soulu mě hluboce zarmoutila,“ napsal na Twitteru český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Autoři: ,
Témata: Halloween, Soul

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat