Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělé chtějí urychlit otvírání masových hrobů z války a diktatury. Zatím se našlo asi 9000 obětí

Tělo španělského diktátora už exhumováno bylo. Teď čekají tisíce dalších. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tělo španělského diktátora už exhumováno bylo. Teď čekají tisíce dalších. | foto: Reuters

MADRID/PRAHA Nový zákon o paměti, který minulý týden schválila španělská Rada ministrů, zavede plán státní exhumace masových hrobů. Podle vyšetřování bylo zatím v asi 750 hrobech nalezeno přes 9 tisíc obětí frankistické diktatury.

Španělsko je jednou ze zemí s největším počtem zmizelých občanů na světě. Fašistický puč z roku 1936 a následná diktatura Franciska Franca, trvající do poloviny sedmdesátých let, zanechala zemi posetou nelegálními a neoznačenými hroby.

A většina zůstává stále neotevřena. Tento stav hodlá současná levicová vláda Pedra Sáncheze vyřešit pomocí státního exhumačního plánu. Ten aktivoval nový zákon o historické paměti, jejž minulý týden schválila tamní Rada ministrů a nyní míří do dolní komory španělského parlamentu.

Ve Španělsku budou nadále otevírat masové hroby z dob války a diktatury.

Ve Španělsku budou nadále otevírat masové hroby z dob války a diktatury.

Doposud bylo v letech 2000 až 2018 objeveno 9009 obětí při 743 exhumacích. S novým zákonem, který nahradí ten z roku 2007, vláda předpokládá další otevírání hrobů, jež se bude řídit státním plánem exhumací. Vláda má v úmyslu vést pátrání po zmizelých, od umístění hrobů až po záchranu kosterních pozůstatků a genetickou identifikaci. O tyto procesy pak mohou požádat jak jiné instituce, tak i samotné rodiny obětí. 

Příbuzní zesnulého s frankistickou španělskou vlajkou.
Někteří z podporovatelů Franka shromážděných u hřbitova zvedli ruku k...

Stát se bude také aktivně podílet na předávání tělesných pozůstatků příbuzným a ve spolupráci s nimi vytvoří i databázi DNA, díky níž bude moci oběti rychleji identifikovat. Projde-li nový zákon parlamentem, usnadní i celý proces exhumace. Umožní totiž například dočasné zabrání soukromého pozemku, pokud jeho vlastník nebude chtít svolit k hledání možného hrobu. Kromě toho bude na základě zákona státní zastupitelství informováno o „známkách trestných činů“, které se týkají hrobů. V neposlední řadě by mělo dojít k aktualizaci státní mapy hrobů. Většina z nich pochází především z období občanské války, jež ve Španělsku probíhala mezi lety 1936–1939.

Podle studie historika Lourdese Herrastiho z Baskické univerzity, která se fenoménem masových hrobů ve Španělsku zabývala, pochází téměř 90 procent těl nalezených v neoznačených hrobech z řad civilního obyvatelstva, jež se ale války neúčastnilo.

„Velký počet obětí odpovídá právě civilnímu obyvatelstvu,“ uvedl Herrasti pro španělský server El Diario. „Existují hroby, které patří bojovníkům, ale i v těchto případech bylo mnoho lidí zabito do týla,“ doplňuje. Podle jeho výzkumu „lze odvodit, že 89 procent zabitých jsou civilisté. Většinou to byli rolníci, dělníci, sezonní pracovníci. Vykonávali různé druhy práce a téměř všechny souvisely s polem.“ Osobní věci obětí podle něj „prozrazují, že šlo o lidi pocházející ze skromných podmínek.“ 

Vzhledem k tomu, že od válečného konfliktu uběhlo již několik desítek let, odborníci se obávají, že některé hroby nebude možné najít, a většině rodin tak nebude umožněné, aby pochovaly své předky.

Podle zprávy španělského ministerstva spravedlnosti se dá očekávat, že pátrací a exhumační týmy identifikují maximálně kolem 7 tisíc lidí, což je velmi daleko od dosažení skutečného počtu nucených „zmizení“ ve Španělsku. I za předpokladu, že by španělské úřady počítaly jen s případy, které byly odhaleny na popud bývalého soudce Baltasara Garzóna, šlo by o více než 114 000 obětí. A podle expertů může být číslo ještě vyšší

Pomalé odkrývání masakrů

Proces exhumace obětí probíhá ve Španělsku od počátku velmi pomalu. Jistý zlom přinesl zákon historické paměti z roku 2007, po kterém došlo k většímu počtu exhumací. Po roce 2011, kdy se vlády ujali pravicoví lidovci (PP) v čele s premiérem Marianem Rojoyem, však úsilí hledat oběti frankismu pohaslo s razantním snížením příspěvků dotčeným organizacím, které se exhumací zabývaly. 

Proces exhumací se opět oživil v roce 2013 zejména prostřednictvím místních úřadů, jež od té doby tento proces vedly spolu s občanskými sdruženími. Ty jej také financovaly spolu se sdruženími pamětníků a rodinami obětí represálií. Už nyní je však jasné, že všechny oběti se nikdy zdokumentovat nepodaří.

Španělská občanská válka patří k nejkrvavějším, ale i nejnepřehlednějším konfliktům 20. století. Odhaduje se, že během ní zemřelo přes půl milionu lidí. Dalších 450 tisíc lidí uteklo do exilu.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...