Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Z domu až ve 30. Nejbližší vztah s rodiči mají Španělé, ukázala studie

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Mladí Španělé mají bližší vztah se svými rodiči než jejich vrstevníci z jiných zemí EU, uvádí nová studie. Rodiče jim často pomáhají i při studiu, a to zejména finančně. Z domu navíc odchází až ve vysokém věku. Velmi úzký vztah s rodiči podle autorů studie však může mít i svá úskalí, informoval zpravodajský portál The Local.
  8:40

Více než polovina Španělů ve věku 18 až 34 let má podle studie nadace La Caixa velmi blízký vztah s rodiči. Zatímco průměr v EU je 37,9 procenta, ve Španělsku svůj vztah s rodiči jako velmi blízký hodnotí 56,6 procenta mladých. Tomuto číslu se přitom přibližuje pouze sousední Portugalsko. Zatímco v EU nejméně jednou denně s rodiči komunikuje 49,2 procenta mladých, ve Španělsku to je 70,6 procenta.

Blízký vztah s rodiči může podle autorů studie souviset s tím, že se mladí Španělé osamostatňují později než jejich vrstevníci z jiných zemí EU. Zatímco průměr v členských státech Evropské unie je 26,4 roku, ve Španělsku je to 30,3 roku.

Španělský rodič nahrazuje stát

Závěry zprávy však ukazují, že i mezi mladými Španěly, kteří se od rodičů odstěhovali ve věku, který je na světové poměry běžnější, zůstávají vztahy s rodinou pevné.

The Local píše, že „tato zjištění jsou možná menším překvapením pro cizince ve Španělsku, kteří vidí tendenci španělských rodičů své děti rozmazlovat nebo jim pomáhat“. Jako příklady portál uvádí, že mnozí španělští rodiče svým dospělým dětem připravují do krabiček obědy, platí jim studium, aby si nemuseli brát půjčku a v některých případech jim dokonce koupí i byt.

Výzkumník a spoluautor studie Joan Verd se domnívá, že štědrost španělských rodičů vůči potomkům „nahrazuje zdroje, které stát nenabízí“. „V jiných evropských zemích stát zavádí mnohem výraznější opatření na podporu mladých, v jižní Evropě nejsou nebo jich je mnohem méně... Stát nahrazuje rodina,“ shrnul.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...