3. ledna 2019 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělé za první dva dny roku zachránili 401 migrantů, loňský trend trvá

Španělé zachránili za první dva dny nového roku 401 migrantů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělé zachránili za první dva dny nového roku 401 migrantů. | foto: Reuters

Madrid Španělská pobřežní stráž během prvních dvou dní roku poskytla pomoc 401 migrantům směřujícím z Afriky přes Středozemní moře. S odvoláním na jejího mluvčího o tom informovala agentura AFP. V úterý bylo údajně v Gibraltarském průlivu a v Alboránském moři východně od něj zachráněno 111 osob, ve středu dalších 290.

Španělsko bylo v uplynulém roce hlavním cílem migrantů putujících do Evropy přes Středozemním moře. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že ze 113 145 běženců, kteří loni dorazili po moři do Evropy, se jich ve Španělsku vylodilo 56 480. Plavbu k místním břehům nepřežilo 769 lidí.

V důsledku velkého počtu příchozích migrantů Madrid podle AFP často aplikuje dohodu uzavřenou s Rabatem a vrací plnoleté marocké imigranty do jejich vlasti. Migrační otázku zároveň využívají španělské opoziční strany na pravici a krajní pravici, která má od prosincových voleb v Andalusii vůbec poprvé zastoupení v regionálním zákonodárném sboru. 

Vláda socialistů v čele s Pedrem Sánchezem naopak razí „humanitární“ politiku a od jejího sestavení v červnu Španělsko už pětkrát přijalo loď s migranty, které předtím nebylo umožněno zakotvit v Itálii a na Maltě. Naposledy se tak stalo minulý týden poté, co dvě zmíněné země odmítly přijmout plavidlo nevládní organizace Proactiva Open Arms s více než 300 migranty na palubě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!