Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělka 'opravila' fresku Ježíše Krista, teď připomíná opici

Svět

  19:34aktualizováno  20:58
ZARAGOZA - Postarší věřící šokovala španělské kulturní činitele, když se na vlastní pěst chopila restaurátorského štětce, aby "opravila" fresku Ježíše Krista. Malba Ecce Homo (Ejhle člověk) od Elíase Garcíi Martíneze byla chloubou kostela nedaleko Zaragozy po více než sto let, napsal zpravodajský server BBC News.

"Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista foto: Reprofoto

Ženě, které už je přes 80 let, vadilo, jak se nástěnná malba kvůli vlhkosti ničí, a proto se rozhodla ji sama opravit. Hájí se tím, že o její aktivitě věděl kněz i všichni, kdo do kostela přišli. "Rozhodně jsem to nedělala tajně," brání se se Španělka. Měla prý jen ty nejlepší úmysly, ale jemné tahy Martínezova štětce zaplácala vrstvami barvy a druhdy důstojný portrét Krista nyní někomu může připomínat obrázek velmi vlasaté opice.

Původní podoba fresky Ježíše Krista

"Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista

Autorce přemalby, jejíž jméno zpráva neuvádí, patrně poté došlo, že přecenila své síly, a sama kontaktovala městského poradce pro kulturní záležitosti. V kostele se mají brzy sejít odborníci a historici, aby se dohodli, jak postupovat.

Samotná freska nemá nijak vysokou cenu, ale pro místní obyvatele má velkou duchovní hodnotu. Ironií je, že amatérská restaurátorka se pustila do díla právě v době, kdy místní úřad pro ochranu památek dostal finanční dar od vnučky malíře, s jehož pomocí se chystal fresku odborně opravit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat