Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Španělsko zachránilo 51 nezletilých migrantů z vratkého člunu u Gibraltaru, starosta Valencie bojuje za další

Svět

  20:08
Madrid - Španělská pobřežní stráž v sobotu v Gibraltarském průlivu zachránila z vratkého člunu 59 afrických migrantů, z nichž 51 je mladších 18 let, uvedla agentura EFE.

Plavidlo společnosti Proactiva Open Arms. foto: Reuters

Portugalci vítají migranty s otevřenou náručí. V zemi chybí pracovní síla, problémy mají hlavně hoteliéři

Španělská média též informovala o tom, že starosta města Valencie spolu s regionální vládou požádají španělskou vládu, aby nechala zakotvit ve valencijském přístavu loď španělské organizace Proactiva Open Arms se 121 migranty zachráněnými u Libye. Tu odmítá pustit do přístavu Itálie, jejíž území je lodi nejblíž. Její pobřežní stráž ale v sobotu z této lodi převzala tři ženy.

„Chceme pokračovat v cestě, kterou jsme začali s lodí Aquarius,“ řekl španělským médiím starosta Valencie Joan Ribó. Zmínil tak kauzu lodi, která se loni v červnu stala prvním široce medializovaným případem po uzavření italských přístavů lodím nevládních organizací s migranty italskou vládou. Loď Aquarius s téměř 630 africkými migranty, s jejichž přijetím tehdy otálelo více zemí EU, nakonec zakotvila právě ve Valencii.

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms nalodila 124 afrických migrantů tento týden u afrických břehů, zřejmě v libyjských vodách, během dvou záchranných operací. Přístav jí odmítla otevřít Itálie, jejíž vláda tak činí od loňska v rámci přísné protiimigrační politiky. V sobotu z ní převzala italská pobřežní stráž dvě ženy v pokročilém stádiu těhotenství, pocházející z Pobřeží Slonoviny a Nigérie, a sestru jedné z nich.

Za průnik do zakázaných vod pokuta za 23 milionů

Už v pátek nabídl přístav lodi organizace Proactiva Open Arms, která má sídlo v Katalánsku, katalánský premiér Quim Torra.

Organizace Proactiva Open Arms má přitom od španělských úřadů zákaz plout do oblasti mezi Maltou, Itálií a Libyí a hrozí jí pokuta až 900 000 eur (přes 23 milionů Kč). Její loď totiž kotvila od letošního ledna v Barceloně a měla zákaz vyplout kvůli tomu, že podle tamních úřadů posádka nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, mimo jiné tím, že nedokázala vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. V dubnu dostala loď povolení z Barcelony vyplout, ovšem jen s cílem přepravy humanitárního materiálu na ostrovy do Egejského moře.

Mluvčí španělské vlády v pátek novinářům odmítla říci, zda vláda zahájí řízení s cílem organizaci pokutovat. „Doufám, že její posádka bude jednat v souladu s mezinárodními předpisy,“ řekla mluvčí vlády Isabel Celaáová. „Zdá se, že Open Arms míří do jiného (než španělského) přístavu,“ dodala v pátek.

Autor: