2. června 2009 19:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělská královna letěla nízkonákladovkou

Španělská královna Sofie Řecká. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská královna Sofie Řecká. | foto: Reprofoto

MADRID Španělská královna Sofie využila v neděli k letu do Londýna spoj nízkonákladové společnosti Ryanair. Podle britského tisku je to inspirace pro panovnici Alžbětu II., jak šetřit.

Jak píše na své webové stránce britský deník Daily Mail, letenka ze severošpanělského Santanderu na londýnské letiště Stansted přišla královnu Sofii na pouhých zhruba 15 eur, tedy v přepočtu asi na 400 korun. Podle listu je to lekce Alžbětě II., jak se dají snižovat náklady.

Španělský královský dvůr odmítl informace o ceně letenky komentovat. Podle mluvčího nešlo ani tak o otázku ceny či letecké společnosti, když se královna rozhodovala, jak do Londýna poletí. Prioritou bylo, že "šlo o jedinou možnost", jak se v neděli mohla Sofia dostat přímo ze Santanderu do britské metropole, zdůraznil mluvčí.

Sedmdesátiletá panovnice nalétala minulý týden mezi Londýnem a Španělskem poměrně dost kilometrů. Nejprve ve čtvrtek využila domácí leteckou společnost Iberia, aby v britském hlavním městě navštívila svého bratra Constantina, na kterého v nejbližších dnech čeká operace. V sobotu letěla zpět do Santanderu, tentokrát nízkonákladovým Ryanairem, aby se zúčastnila oslav španělských ozbrojených sil, a v neděli stejnou společností opět do Londýna.

Podle mluvčího španělského královského domu "je zcela běžné, že příslušníci panovnické rodiny využívají pro své soukromé cesty služeb pravidelných leteckých spojů, výjimku tvoří pouze král".

Londýnské ústředí Ryanairu reagovalo na dotaz novinářů skutečně příkladně: "Naše společnost pečuje o všechny své cestující, jako by to byli králové, a to za nejnižší cenu v Evropě." Fakt podle Daily Mail je, že Ryanair žádné rozdíly mezi svými zákazníky nedělá a na palubách jejích strojů je pouze jediná třída. Všichni cestující nastupují najednou a sednou si, kde je volné místo, a pokud si za letu přejí nějaké občerstvení, musejí si ho zaplatit.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz