Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělská Syriza? Za Podemos pochodovalo Madridem nejméně sto tisíc lidí

„Madrid vás vítá, pochodujte za změnu,“ hlásá nápis, který drží muž na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Madrid vás vítá, pochodujte za změnu,“ hlásá nápis, který drží muž na... | foto: APČTK

MADRID Nejméně 100 000 lidí demonstrovalo v sobotu v Madridu na podporu levicové strany Podemos (Můžeme), která má před letošními parlamentním volbami ve Španělsku stále více příznivců. Strana akci svolala, aby dokázala, že „vůle pro změnu“ nebyla v zemi nikdy tak silná, uvedla agentura AFP. Podemos bývá označována za obdobu řecké Syrizy, která nedávno drtivě vyhrála volby.

Pochod „za změnu“ byl zahájen v pravé poledne na madridském náměstí Cibeles a směřoval do historického centra města. „Ano, je to možné, ano, je to možné,“ skandoval dav pod transparenty s hesly jako: „Tik tak, tik tak, nastal čas změny“. Španělská televize TVE uvedla, že v pochodu šly stovky tisíc lidí, podle policie jich ale bylo méně, jen přes 100 000. Samotná strana tvrdí, že protestujících bylo 300 000.

Manifestace se uskutečnila necelý týden po volebním vítězství levicové strany SYRIZA v Řecku, k jejímž cílům se Podemos také hlásí. Mezi španělskými vlajkami se na demonstraci tak objevilo i několik řeckých.

Spolupráce se Syrizou

Vůdce Podemosu Pablo Iglesias se v Řecku aktivně zúčastnil předvolební kampaně po boku vůdce SYRIZY Alexise Tsiprase a dá se očekávat, že mu to Tsipras, nyní již jako nový řecký premiér, oplatí.

Čas starých pořádků se krátí, tvrdí příznivci Podemosu. Budík odtikává poslední...
Pablo Iglesias, vůdce španělského hnutí Podemos, jež bývá přirovnáváno k...
„Madrid vás vítá, pochodujte za změnu,“ hlásá nápis, který drží muž na...
Muž se snaží zabránit fotografovi v pořizování snímků na demonstraci za Podemos.

Strana si získala množství příznivců právě díky charismatu svého vůdce, šestatřicetiletého profesora politologie Iglesiase. Ten dává před obleky přednost džínům a košilím s vyhrnutými rukávy a často opakuje slogany, jako například ten, že Španělsko „řídí sluhové bohatých“ a že ekonomika musí sloužit lidem“, popsala agentura AP. „Chceme změnu,“ prohlásil v neděli Iglesias před demonstranty. „Tento rok je rokem změny a my vyhrajeme volby,“ dodal.

Podemos si podle lednových průzkumů veřejného mínění ve Španělsku vede poměrně dobře: v preferencích ohrožuje před prosincovými parlamentními volbami postavení druhé Španělské dělnické socialistické strany (PSOE). Vládnoucí pravicová Lidová strana (PP) se drží zatím na prvním místě.

ČTĚTE TAKÉ:

Původ v hnutí Occupy

Za čtyři měsíce se navíc konají částečné regionální a obecní volby, v nichž členové Podemosu chtějí také kandidovat. Strana Podemos vznikla loni v březnu a zakládali ji aktivisté spříznění s protestním hnutím Occupy. Zabodovala už v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala pět mandátů. Tehdy ji podpořilo 1,5 milionu voličů.

„Lidé mají plné zuby politické třídy,“ řekla agentuře Reuters 69letá důchodkyně z Madridu Antonia Fernándezová, která přišla na demonstraci s rodinou.

Fernándezová, která žije se svým manželem ze společných měsíčních důchodů v celkové výši 700 eur (19 500 korun), podotkla, že doposud volila místní socialisty. Ztratila v ně ale víru vzhledem k tomu, že se nedokázali vypořádat s následky hospodářské krize a přistoupili na úsporná opatření.

Budoucnost je v práci

„Pokud chceme mít budoucnost, potřebujeme pracovní místa,“ řekla.

Španělsko se vzpamatovává ze sedm let trvajícího hospodářského propadu jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí eurozóny. Konec recese ale ještě nezmírnil potíže tisíců domácností v zemi, kde téměř čtvrtina aktivního obyvatelstva je nezaměstnaná.

Řecký levicový vůdce Alexis Tsipras po volební vítězství prohlásil, že pět let úsporných opatření, provázených „ponížením a utrpením“, které zemi uložili mezinárodní věřitelé jsou u konce.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!