21. října 2017 12:02, aktualizováno  16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Madrid převezme kontrolu nad Katalánskem, uspořádá tam volby

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont v čele protestu v Katalánsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont v čele protestu v Katalánsku. | foto: ČTK

MADRID Španělská vláda převezme částečnou kontrolu nad doposud autonomním Katalánskem s cílem tam obnovit ústavní pořádek a uspořádat nové volby do tamějšího regionálního parlamentu. Oznámil to v sobotu v přímém televizním přenosu španělský premiér Mariano Rajoy po mimořádném zasedání ústřední vlády v Madridu. Katalánští separatisté označili rozhodnutí ústřední vlády za státní převrat a nástup totalitarismu.

S podporou španělského Senátu, ve kterém má vládní Lidová strana převahu, hodlá ústřední vláda sesadit katalánský regionální kabinet v čele s jeho předsedou Carlesem Puigdemontem. Také podle Rajoye chce částečně omezit působnost regionálního parlamentu, například nejmenovat do jeho předsednictví členy sesazené vlády, jejíž povinnosti převezme náhradní administrativa.

Rajoy tvrdil, že tím Katalánsko nezbavuje autonomie, ale že mají být sesazeni jen představitelé, kteří porušili zákony. Předčasné volby v regionu by se měly konat do šesti měsíců, případně i dříve. Podle Rajoye je cílem těchto opatření obnovit také národní sounáležitost mezi obyvateli regionu a zbytku Španělska. Také má být zajištěna „neutralita institucí v Katalánsku“, „sociální péče a hospodářský růst“ i „práva a svobody všech Katalánců“.

Vláda tak chce s pomocí Senátu, který o její žádosti bude jednat a hlasovat v pátek, aktivovat článek 155 španělské ústavy, což doposud žádná jiná vláda za čtyři desítky let španělské demokracie neudělala.

„Státní převrat“

„Pojďme dnes, více než kdy jindy, bránit demokracii a občanská a politická práva,“ reagoval na twitteru katalánský vicepremiér Oriol Junqueras. Politik ze separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) přislíbil účast na plánované demonstraci v Barceloně a „postavit se tak totalitarismu“.

Předsedkyně ERC Marta Rovirová prohlásila, že Rajoyovy kroky představují „státní převrat“, který má za cíl rozdrtit katalánskou samosprávu a její tužbu odtrhnout se od Španělska.

ERC je součástí vládní aliance Společně pro ano (JXSí) katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který má ve 21:00 reagovat na záměry Rajoyovy vlády. Puidgemont se rovněž slíbil zúčasnit demonstrace. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz