Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Španělské volby vyhráli lidovci. Většinu ale nemají

Svět

  22:39aktualizováno  21. prosince 7:45
MADRID - Parlamentní volby ve Španělsku vyhráli vládnoucí lidovci, většinu poslaneckých mandátů však nemají. Vyplývá to z výsledků po sečtení více než 96 procent hlasů, podle nichž by strana premiéra Mariana Rajoye získala 121 křesel ve 350členné dolní parlamentní komoře. Poprvé v moderní historii Španělska tak nemůže vzniknout jednobarevná většinová vláda.

Španělské volby foto: Reuters

Druzí jsou socialisté se ziskem 92 křesel, výrazný zisk ale zaznamenaly i nové formace Podemos a Ciudadanos, které fakticky ukončily dosavadní systém střídání dvou hlavních stran u moci.

Volební klání překreslí politickou mapu Španělska, míní profesor z Madridu

O složení většinové vlády se může pokusit levice, ačkoli vyjednávání dvou silných formací s menšími uskupeními může být podle analytiků velmi složité. Socialisté spolu s protestním hnutím Podemos, které získalo 69 křesel, by podle průběžných výsledků spolu s postkomunistickou Sjednocenou levicí a dalšími regionálními uskupeními by mohli dát parlamentní většinu dohromady.

Pro premiéra Rajoye bude podle komentářů španělských médií rovněž velmi obtížné koaliční vládu sestavit. Potenciální vládní partner, liberální strana Ciudadanos, totiž podle sčítání disponuje 40 poslanci, a byla by tak potřeba podpora několika menších stran, které se do spolupráce s dosavadní vládou příliš hrnout nechtěly. Navíc lídr liberálů Albert Rivera před volbami prohlásil, že se nehodlá podílet na vládě se žádnou ze zavedených stran.

Autor: