Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nemají na nájem, tak spí v karavanu. Na Ibize si místní často nemohou dovolit bydlení

Karavan v Tarragoně ve Španělsku (8. dubna 2024) foto: Profimedia.cz

Někteří obyvatelé města Ibiza na jednom ze španělských Baleárských ostrovů žijí v karavanech na předměstí, protože si za svůj plat nemohou dovolit podnájem, natož koupi bytu. Jsou mezi nimi číšník, úřednice či zdravotní sestra. Ceny nemovitostí v této turisticky rušné destinaci v posledních letech výrazně vzrostly, za metr čtvereční se v jedné z lokalit na Ibize platí víc než v Madridu či Barceloně, napsal deník El País.
  13:11

„Pracuji v luxusní vile jedněch Angličanů, mám 1 500 až 1 800 eur měsíčně, podle přesčasů. Ale v únoru mi majitel bytu zvedl nájem a nic jiného jsem nenašel. Chtějí 900 či 1 000 eur za garsonku a k tomu několikaměsíční kauci,“ popsal sedmatřicetiletý muž, který odmítl říci jméno, protože se stydí za svou situaci. Bydlí totiž v karavanu na bezplatném parkovišti na okraji města Ibiza. „Sprchovat se chodím ke kamarádovi,“ dodal. Kolem něj jsou desítky karavanů a dodávek.

V dalším karavanu žije úřednice, která vydělává 1 000 eur (asi 25 000 Kč) měsíčně, vedle ní v dodávce žije číšník s platem 1 500 eur a stejně má sanitář z nemocnice, který žije rovněž v karavanu na tomto parkovišti. Jsou to dva různé světy v Ibize - místní žijící v karavanech, protože nemají na nájem, a například slavná diskotéka Lío, kde je minimální útrata na osobu 270 eur (asi 6 700 Kč), napsal El País.

Podle statistiky španělské vlády mají z obcí nad 25 000 obyvatel ve Španělsku nejdražší nemovitosti ve městě Santa Eulária des Riu na ostrově Ibiza, kde metr čtvereční stojí 5 194 eur (asi 129 000 Kč). I druhé místo v tomto srovnání je na ostrově Ibiza a je jím jeho stejnojmenná metropole, kde se metr čtvereční prodává za 4 624 eur. V Madridu vyjde podle této statistiky metr čtvereční na 4 015 eur a v Barceloně na 3 767 eur. A zatímco v Madridu se ceny nemovitostí oproti roku 2010 téměř zdvojnásobily, v Ibize vzrostly více než třikrát.

Místní uvažují o stěhování jinam do Španělska

Kvůli rostoucím nájmům někteří místní z Ibizy zvažují odstěhovat se jinam do Španělska. Například pětatřicetiletá zdravotní sestra Sonia Sanchová, která se na Ibize narodila a žije tam celý svůj život, vydělává 1 800 až 2 000 eur měsíčně. Před půl rokem se jí ale narodila dcera a s partnerem, který má plat 1 000 eur, žijí v malém bytě. Hledali větší, ale nenašli dvoupokojový byt za méně než 1 800 eur měsíčně.

Sanchová napsala o své tíživé situaci v dopise přímo starostovi Ibizy Rafaelu Triguerovi. „Sonio, je mi to moc líto. Každý den za mnou chodí lidé v podobné situaci a ujišťuji vás všechny, že pracujeme na zmírnění této dramatické situace,“ odpověděl jí starosta.

Ostrov Ibiza, který má téměř 160 000 obyvatel, podle statistiky baleárské regionální vlády loni navštívilo asi 3,4 milionu turistů, zhruba o 300 000 více než v roce 2022.

Masová turistika komplikuje život místním obyvatelům i jinde ve Španělsku, kde se v posledních týdnech konala řada demonstrací. Například 20. dubna kvůli tomu vyšlo do ulic a na promenády u pláží na 60 000 lidí na Kanárských ostrovech, požadovali mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní.

Koncem května protestovalo na 10 000 lidí proti masové turistice na Mallorce, která je vedle Ibizy dalším z Baleárských ostrovů. Minulý víkend manifestovali za limity pro počty turistů lidé také v jihošpanělské Granadě a za dva týdny se chystá demonstrace proti masové turistice v Barceloně.

Autoři: ,