Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
22. listopadu 2019 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělsko chce soudit strýce syrského vůdce Asada. Spolu s dětmi a manželkami měl prát špinavé peníze

Rifát Asad, strýc syrského prezidenta Bašára Asada, v 80 letech minulého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rifát Asad, strýc syrského prezidenta Bašára Asada, v 80 letech minulého... | foto: Wikimedia/volné dílo

Madrid Ve Španělsku budou soudit strýce syrského prezidenta Bašára Asada a několik jeho blízkých příbuzných kvůli praní špinavých peněz. Informoval o tom v pátek list El País.

Rifát Asad a dalších 13 osob, včetně jeho osmi dětí a dvou manželek, se má podle vyšetřujícího soudce zpovídat i ze zpronevěry veřejných financí a zločinného spolčení. Podle vyšetřovatelů jde v případu o téměř 700 milionů eur (skoro 17,9 miliardy korun).

Dvaaosmdesátiletý Rifát Asad je mladší bratr bývalého prezidenta Háfize, otce nynějšího prezidenta Bašára Asada. Ze Sýrie odešel v 80. letech a pak žil střídavě ve Francii, Británii a ve Španělsku. Patří k oponentům vlády Bašára Asada, kritizuje ale také syrskou opozici.

Syrský generál, státník a politik Háfiz Asad, otec Bašára Asada, v roce 1996.
Rifát Asad, strýc Bašára Asada.

Kvůli praní špinavých peněz a daňovým únikům má Asad stanout před soudem i ve Francii. Tamní justice ho chce stíhat kvůli tomu, že v zemi stejně jako v dalších evropských státech nakoupil stovky nemovitostí za peníze vyvedené z fondů syrského státu.

Podle španělského vyšetřovacího soudce Asad ve Španělsku vlastní 507 nemovitostí v celkové hodnotě 695 milionů eur, a to prostřednictvím mnoha společností, které ovládají jeho příbuzní.

V 70. a 80. letech velel Rifát Asad jednotkám ministerstva vnitra a v roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů 10 000 až 20 000 lidí. Ačkoli žije od 80. let v zahraničí, byl až do roku 1998 formálně považován za viceprezidenta. Kvůli činům z 80. let Asada vyšetřují ve Švýcarsku, kde zkoumají podezření ze spáchání válečných zločinů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.