Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Španělsko zásadně mění strategii. Madrid chce ke covidu přistupovat jako ke chřipce

Ilustrační foto. foto: AP

Významně nižší úmrtnost na nemoc covid-19 a vysoká proočkovanost obyvatel vedou španělskou vládu k zásadní změně strategie: Madrid chce k nemoci covid-19 přistupovat jako k ;jiným respiračním onemocněním.
  10:43

Konec plošných uzávěr, žádné zákazy shromažďování či cestování ani nutnost prokazovat se potvrzeními o „bezinfekčnosti“. Šíření nákazy novým typem koronaviru by místo toho měl ve Španělsku držet na uzdě preventivní výstražný systém založený na lokální síti profesionálních zdravotníků, kteří budou vyhodnocovat situaci ve svém regionu. A v případě, že se někde nákaza rozšíří nad určitou hranici, úřady budou moci v příslušné oblasti vyhlásit opatření podobná těm, která typicky fungují při vyšším výskytu běžné chřipky. Tedy například na čas omezit školní vyučování.

V povolování staveb jsme na tom jako Kosovo či Kamerun, říká odbornice

Nová strategie již nepředpokládá počítání nakažených ani povinné testování lidí s příznaky, natož trasování jejich kontaktů. Tento plošný systém je při záchytu desítek či stovek tisíc nových infekcí denně podle mínění řady španělských odborníků stejně k ničemu.

„Situace je mnohem lepší, než byla před rokem. (...) Nastal čas, abychom se k nemoci covid-19 přestali chovat jako k pandemii, je zjevné, že se to vyvíjí směrem k endemickému výskytu (přítomnosti onemocnění jen v určitých omezených oblastech – pozn. red.),“ oznámil novou strategii před několika dny španělský premiér Pedro Sánchez.

Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová řekla deníku El País, že její úřad na nových pravidlech usilovně pracuje. Dariasová sice zatím neoznámila pevné datum, od kdy by nový systém měl platit, všechno však směřuje ke konci aktuální vlny omikronové nákazy.

Španělská Společnost pro rodinnou a komunitní medicínu (Semfyc), jeden z největších poskytovatelů zdravotní péče v zemi, zveřejnila stanovisko, podle něhož „má vláda napřít síly k ochraně těch nezranitelnějších. (...) Nemá smysl se snažit zastavit něco, co stejně zastavit nelze“.

Ne všichni jsou však tak optimističtí. Podle Hanse Klugeho, regionálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu, je na takovou radikální změnu strategie ještě příliš brzo. A podobné názory zaznívají i v samotném Španělsku.

Chtějí být lídry Evropy

Ambice španělských politiků týkající se přístupu k nemoci covid-19 ale míří i za hranice země. „Často hovořím se svými kolegy napříč Evropou, hledáme ta nejlepší řešení. Musíme se dívat dopředu a hledat nové horizonty,“ řekla ministryně Dariasová s tím, že její země chce být co do přístupu k nemoci covid-19 lídrem Evropy s cílem vytvořit jednotnou evropskou strategii.

Omikron je ‚horňák‘. Proč mutace, která zaplavuje Česko, ve srovnání s deltou tolik neútočí na plíce

Podle amerického magazínu Fortune ale španělský liberální systém nevyhnutelně narazí v zemích, které aktuálně uplatňují rigidně přísný přístup k nemoci covid-19, jako je Německo, Rakousko či Francie. Podle Fortune budou tyto země v rozvolnění opatření opatrnější jistě i proto, že míra proočkovanosti je tam znatelně nižší než ve Španělsku.

Od začátku pandemie na jaře roku 2020 Španělsko zažilo již pět vln nákazy, ta současná s mutací omikron je šestá. Zejména v první fázi byla smrtnost vysoká, v březnu a dubnu 2020 umíralo na nemoc covid-19 denně až tisíc lidí.

Od jara 2021 uplatňuje Španělsko v porovnání s většinou evropských zemí jen mírné restrikce společenského života a je vstřícné i k přijíždějícím turistům.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat