Konec plošných uzávěr, žádné zákazy shromažďování či cestování ani nutnost prokazovat se potvrzeními o „bezinfekčnosti“. Šíření nákazy novým typem koronaviru by místo toho měl ve Španělsku držet na uzdě preventivní výstražný systém založený na lokální síti profesionálních zdravotníků, kteří budou vyhodnocovat situaci ve svém regionu. A v případě, že se někde nákaza rozšíří nad určitou hranici, úřady budou moci v příslušné oblasti vyhlásit opatření podobná těm, která typicky fungují při vyšším výskytu běžné chřipky. Tedy například na čas omezit školní vyučování.
V povolování staveb jsme na tom jako Kosovo či Kamerun, říká odbornice |
Nová strategie již nepředpokládá počítání nakažených ani povinné testování lidí s příznaky, natož trasování jejich kontaktů. Tento plošný systém je při záchytu desítek či stovek tisíc nových infekcí denně podle mínění řady španělských odborníků stejně k ničemu.
„Situace je mnohem lepší, než byla před rokem. (...) Nastal čas, abychom se k nemoci covid-19 přestali chovat jako k pandemii, je zjevné, že se to vyvíjí směrem k endemickému výskytu (přítomnosti onemocnění jen v určitých omezených oblastech – pozn. red.),“ oznámil novou strategii před několika dny španělský premiér Pedro Sánchez.
Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová řekla deníku El País, že její úřad na nových pravidlech usilovně pracuje. Dariasová sice zatím neoznámila pevné datum, od kdy by nový systém měl platit, všechno však směřuje ke konci aktuální vlny omikronové nákazy.
Španělská Společnost pro rodinnou a komunitní medicínu (Semfyc), jeden z největších poskytovatelů zdravotní péče v zemi, zveřejnila stanovisko, podle něhož „má vláda napřít síly k ochraně těch nezranitelnějších. (...) Nemá smysl se snažit zastavit něco, co stejně zastavit nelze“.
Ne všichni jsou však tak optimističtí. Podle Hanse Klugeho, regionálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu, je na takovou radikální změnu strategie ještě příliš brzo. A podobné názory zaznívají i v samotném Španělsku.
Chtějí být lídry Evropy
Ambice španělských politiků týkající se přístupu k nemoci covid-19 ale míří i za hranice země. „Často hovořím se svými kolegy napříč Evropou, hledáme ta nejlepší řešení. Musíme se dívat dopředu a hledat nové horizonty,“ řekla ministryně Dariasová s tím, že její země chce být co do přístupu k nemoci covid-19 lídrem Evropy s cílem vytvořit jednotnou evropskou strategii.
Omikron je ‚horňák‘. Proč mutace, která zaplavuje Česko, ve srovnání s deltou tolik neútočí na plíce![]() |
Podle amerického magazínu Fortune ale španělský liberální systém nevyhnutelně narazí v zemích, které aktuálně uplatňují rigidně přísný přístup k nemoci covid-19, jako je Německo, Rakousko či Francie. Podle Fortune budou tyto země v rozvolnění opatření opatrnější jistě i proto, že míra proočkovanosti je tam znatelně nižší než ve Španělsku.
Od začátku pandemie na jaře roku 2020 Španělsko zažilo již pět vln nákazy, ta současná s mutací omikron je šestá. Zejména v první fázi byla smrtnost vysoká, v březnu a dubnu 2020 umíralo na nemoc covid-19 denně až tisíc lidí.
Od jara 2021 uplatňuje Španělsko v porovnání s většinou evropských zemí jen mírné restrikce společenského života a je vstřícné i k přijíždějícím turistům.