Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko: ETA si zvolila cestu teroru

Svět

  17:55
MADRID - Španělský premiér José Luis Zapatero se omluvil za "zjevný omyl", jehož se dopustil tím, že vkládal příliš velké naděje do mírových rozhovorů s organizací Baskicko a jeho svoboda (ETA). Baskičtí separatisté si podle něj místo míru zvolili cestu teroru.

Výbuch ETA na madridském letišti zranil čtyři lidi. foto: JAVIER SORIANOAFP

"ETA svým brutálním útokem 30. prosince skoncovala s jednáními," prohlásil Zapatero v projevu k dolní komoře parlamentu. "Učinila to nejhorší možné rozhodnutí - zločinné, chybné a neužitečné. Zvolila cestu teroru."

Exploze nálože nastražené v automobilu, k níž se doznala ETA, zničila loni 30. prosince pětipatrovou budovu letištních garáží. Zahynuli při ní dva Ekvádorci a zranění utrpělo 26 lidí. Vláda na útok reagovala zastavením plánů na jednání s ETA a označila mírový proces za ukončený. Podle Zapatera tento čin zničil naděje španělského lidu a vlády.

"Chci se před všemi španělskými občany přiznat ke zjevnému omylu, jehož jsem se dopustil," řekl premiér. Na počátku projevu k zákonodárcům vyzval k solidaritě s rodinami obou obětí atentátu na letišti.

Zapatero, kterého čekají počátkem roku 2008 všeobecné volby, vystoupil před
poslanci na vlastní žádost na zvláštním zasedání parlamentu věnovaném politice vlády vůči ETA.

Baskicko a jeho svoboda bojuje téměř 40 let za nezávislý stát Basků, který by měly tvořit španělské severozápadní provincie Navarra, Álava, Guipúzcoa a Vizcaya a francouzské jihovýchodní provincie Labourd, Basse-Navarre a Soule, obývané převážně Basky. ETA připravila při své ozbrojené kampani o život přes 800 lidí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat