Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko hlásí denně méně nakažených i obětí. Počty rostou v Belgii, Íránci nařízení vlády ignorují

Svět

  12:48aktualizováno  15:14
Madrid/Teherán - Ve Španělsku za poslední den zemřelo 517 lidí nakažených koronavirem, což je o stovku méně, než oznámily místní úřady v neděli. Rovněž případů nákazy přibylo podle dnešních údajů méně, a to 3477 oproti 4167 nahlášeným v neděli. Dalších 303 mrtvých za posledních 24 hodin oznámila Belgie, počet obětí v zemi tak vystoupil na 3903. Počet nakažených v Íránu, který je nejvíce postiženým státem na Blízkém východě, je téměř stejný jako o den dříve. Infikovaných přibylo 1617, mrtvých 111. Čína hlásí nejvíce nově nakažených za pět týdnů.

ilustrační snímek foto: Reuters

Počet nových případů nákazy koronavirem je v pondělí ve Španělskku nejnižší za předchozí tři týdny. Celkem se dosud ve Španělsku nakazilo koronavirem 169 496 lidí, z nichž 17 489 zemřelo, zatímco 64 727 se jich uzdravilo, informovalo v pondělí podle deníku El País ministerstvo zdravotnictví.

Tisíce Španělů smí od pondělka po dvou týdnech opět chodit do práce. Přestalo totiž platit opatření, jímž vláda kvůli koronaviru zastavila všechny provozy postradatelné pro chod země. Ostatní omezení volného pohybu ale trvají, stejně tak zůstávají uzavřeny školy, obchody, restaurace, divadla či velká část obchodů.

Celkový počet nakažených v Belgii od začátku epidemie činí 30 589. I když bilance obětí se zdá nižší v porovnání s některými dalšími evropskými zeměmi a Spojenými státy, Belgie má jen přes 11 milionů obyvatel. V přepočtu na milion obyvatel ji tak pandemie zasáhla mnohem více než například Itálii, poznamenal britský list The Guardian.

Španělsko hlásí 674 nových úmrtí po nákaze koronaviru.
Dočasná nemocnice ve španělském Madridu.

Počet nových případů za den, který byl oznámen v pondělí (3477), je nejnižší od 22. března, kdy to bylo 3394 nových potvrzených případů nákazy.

Španělsko je v počtu nakažených koronavirem druhou nejhůře zasaženou zemí po Spojených státech, v počtu mrtvých je třetí po USA a Itálii.

Na území Španělska dosud zaznamenal nejvíce případů nákazy madridský region (47 146), kde zemřelo 6423 nakažených a 25 385 se uzdravilo. Druhým nejhůře zasaženým regionem je Katalánsko s 34 726 dosud potvrzenými případy. Z toho 3538 lidí zemřelo a 15 602 se uzdravilo.

Počet úmrtí v Íránu v souvislosti s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se zvýšil o 111, takže celkový počet mrtvých činí 4585. S odvoláním na pondělní prohlášení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Předchozí denní nárůst byl 1657 nakažených a 117 mrtvých.

„Za posledních 24 hodin máme 1617 nově nakažených... 45 983 z celkového počtu nakažených se vyléčilo,“ informoval na Twitteru poradce íránského ministra zdravotnictví. Mluvčí ministerstva v rozhovoru se státní televizí uvedl, že 3877 z infikovaných je v kritickém stavu.

Írán je nejhůře zasaženou blízkovýchodní zemí a patří mezi první desítku států s nejvyšším počtem potvrzených případů viru SARS-CoV-2. Na asijském kontinentů má více nakažených pouze Čína.

Íránci podle zdravotnických úřadů nařízení ignorují

Islámská republika v sobotu otevřela některé podniky a úřady, íránský prezident Hasan Rúhání však obyvatele vyzval, aby nadále důsledně dodržovali opatření, která mají zabránit šíření viru. Zdravotnické úřady si již dříve opakovaně stěžovaly, že Íránci vládní nařízení ignorují, což by mohlo vést ke druhé vlně epidemie v zemi.

Státní televize odvysílala záběry ulic plných lidí a přeplněných autobusů v několika íránských městech. Zdravotnické úřady si již dříve opakovaně stěžovaly, že Íránci vládní nařízení ignorují, což by mohlo vést ke druhé vlně epidemie v zemi. Obyvatele proto znovu vyzvaly, aby zůstávali co nejvíce doma.

Íránští duchovní představitelé se obávají, že opatření omezující veškeré veřejné aktivity mohou citelně zasáhnout ekonomiku země, která má již nyní problémy kvůli americkým sankcím. „Musíme bojovat proti koronaviru a rovněž i proti viru sankcí,“ uvedl k tomu nedávno vládní mluvčí. Washington sankce zavedl, když v roce 2018 odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

I v Německu počet nových případů nákazy koronavirem dále klesá. Nakažených za uplynulý den přibylo o 2537 na celkových 123 016. Obětí nemoci covid-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, přibylo 126. Celkem si tak onemocnění v Německu vyžádalo již 2799 životů. V neděli hlásil Institut Roberta Kocha 2821 nově nakažených, v sobotu 4133 a v pátek 5323 pozitivních testů.

Papež ocenil práci žen

Papež František při pondělní velikonoční mariánské modlitbě ocenil práci žen během nynější pandemie způsobené koronavirem. Upozornil také na to, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím.

Počet nakažených koronavirem v Íránu za poslední den vzrostl na 73 303. Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 se zvýšil o 111, takže celkový počet mrtvých činí 4585.

Čína hlásí nejvíce nově nakažených za pět týdnů. V pevninské Číně za poslední den přibylo 108 případů nákazy, další dva lidé zemřeli. Kromě deseti byly všechny nové případy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili ze zahraničí. Podle americké CNN Peking zavedl omezení týkající se zveřejňování jakéhokoli akademického výzkumu o původu pandemie. Akademické publikace o nemoci covid-19 musejí nově schvalovat centrální čínské orgány.

Japonské ministerstvo zdravotnictví oznámilo za uplynulý den 530 nových případů nákazy koronavirem. Čtyři lidé v neděli zemřeli, informoval server CNN. Nově nakažené má například i Thajsko, Singapur, Filipíny či Jižní Korea.

Za posledních 24 hodin podlehlo ve Spojených státech nemoci covid-19 dalších 1514 lidí. Celkem tak již v zemi bilance obětí přesáhla hranici 22 000. V noci na dnešek o tom informovala americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která situaci kolem šíření koronaviru SARS-CoV-2 dlouhodobě sleduje. Potvrzených případů nákazy v USA je již více než 557 000.

Jižní Korea plánuje v úterý poslat do Spojených států 600 000 testovacích sad na přítomnost koronaviru. Půjde o první podobnou zásilku poté, co o testy požádal americký prezident Donald Trump.

V Rusku vzrostl za den počet nakažených koronavirem o 2558, celkem je jich už 18.328. Jde o dosud nejvyšší denní nárůst případů v absolutních číslech, v neděli oznámily místní úřady 2186 nových případů. Počet úmrtí na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se v Rusku za den zvýšil o 18, z toho deset lidí zemřelo v Moskvě. Celkem zemřelo v Rusku zatím 148 lidí s touto nemocí.

Zhruba 40 zahraničních turistů, včetně dvou Čechů, uvázlo kvůli koronavirovým omezením v kempu na severu Řecka. Někteří z turistů podle řeckého listu Kathimerini chválili řeckou vládu, že začala brzy přijímat opatření proti šíření nákazy.

Indie a Pákistán mají v plánu obnovit chod některých částí ekonomiky dříve, než budou uvolněna všechna omezující opatření zavedená kvůli šíření koronaviru. S odvoláním na představitele vlád v obou zemích o tom dnes informovala agentura Reuters. V důsledku zákazu vycházení jsou miliony lidí bez práce.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat