Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko je po dvou bombových útocích teroristů ETA ve střehu

Svět

  12:37aktualizováno  14:46
MADRID - Španělské bezpečnostní síly jsou v nejvyšší pohotovosti po dvou teroristických útocích z tohoto týdne, které si vyžádaly životy dvou lidí a desítky raněných a za nimiž podle úřadů stojí baskická separatistická organizace ETA. Dalším důvodem pro maximální bdělost je i to, že si tato ozbrojená skupina právě v pátek připomíná 50. výročí svého vzniku.

Čestná stráž Civilní gardy u rakví dvou příslušníků zabitých při atentátu na Mallroce.

Španělská policie pátrá po dvou podezřelých mužích, uvedl list El Mundo na svých internetových stránkách s odvoláním na prefekturu na Baleárských ostrovech. Ministerstvo bezpečnosti zveřejnilo dnes také fotografie šest údajných členů ETA, ale neupřesnilo, zda jsou podezřelí z posledních útoků.

Hledaní spolupracovníci teroristické skupiny ETA
Klikněte pro zobrazení všech 6 hledaných osob

ETA

ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Baskicko a jeho svoboda) byla založena 31. července 1959 a za dobu své ozbrojeného boje za samostatný stát Basků od roku 1968 připravila o život více než 800 lidí.

Za teroristickou organizaci ji považuje nejen Španělsko, ale i Evropská unie a Spojené státy.

Úřady viní ETA ze čtvrtečního bombového útoku u kasáren Civilní gardy na Mallorce, při němž přišli o život dva její příslušníci. Podle honorárního konzulátu na Mallorce se žádnému z Čechů, kteří zde tráví dovolenou, nic nestalo.

Pohřeb obou gardistů je plánován na dnešní odpoledne. Bohoslužby v katedrále v Palma de Mallorca se zúčastní socialistický premiér José Luis Zapatero, vůdce španělské pravice Mariano Rajoy a následník španělského trůnu princ Felipe s chotí Letizií.

Ve středu bylo při explozi bomby nastražené v automobilu na severu země v Burgosu před budovou Civilní gardy zraněno přes 60 lidí. I z tohoto útoku viní úřady baskické separatisty.

Civilní gardu ETA nevaruje
Ani před jedním z obou útoků nikdo nevaroval. ETA obvykle na své atentáty předem upozorňuje, avšak v případě Civilní gardy tak nečiní, neboť ji považuje za svůj "vojenský" cíl.

Podle policejní rekonstrukce umístili ve čtvrtek útočníci bombu pod automobil a odpálili ji na dálku, když oba gardisté do vozu nastoupili.

Automobil byl zaparkovaný na ulici před budovou Civilní gardy. Teroristé využili toho, že sídlo gardistů v turisticky hojně navštěvovaném letovisku nebylo vybaveno videokamerami a další bezpečnostní technikou.

Atentátníci prý téhož dne plánovali i druhý útok: několik hodin po explozi policie zneškodnila druhou bombu, která byla stejná jako první pod automobilem Civilní gardy.

Atentát spáchalo mobilní komando, chystá se "letní kampaň"?
Prefekt ostrova Ramón Socias v rozhlasu uvedl, že atentát mohlo spáchat mobilní komando ETA, protože nejsou zprávy o tom, že by na Baleárských ostrovech působilo nějaké stálé komando. Socias je přesvědčen, že teroristé přijeli na ostrov jen proto, aby spáchali atentát.

Španělsko ve čtvrtek uzavřelo téměř na dvě hodiny vzdušný a námořní prostor kolem Mallorky. Provoz na mezinárodním letišti v Palma de Mallorca je ale dnes normální.

Atentát je považován za ohrožení pro Civilní gardu, která je součástí policie, i pro španělskou turistiku. Za 50 let své historie skupina zavraždila již více než 200 příslušníků Civilní gardy. Na ostrově Mallorca ETA udeřila přesně před 18 lety, ale útok si nevyžádal žádné oběti na životech. Na Baleárech plánovala dva atentáty, v roce 1995 a 2004 proti králi Juanu Carlosovi, ale útoky byly zmařeny.

Čtvrteční útok v turisty hojně navštěvované oblasti podle některých komentářů ukázal, že ETA hodlá znovu vést takzvanou letní kampaň, během níž útočí v předních letoviscích s cílem poškodit turistiku ve Španělsku. Loni explodovalo několik bomb na Costa del Sol a v Kantábrii. Posledními dvěma útoky však ETA spustila dlouho nevídanou krvavou kampaň, která má zřejmě také ukázat její akceschopnost.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!