Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

COVID-19 v Evropě: Přes 5000 nakažených hlásí Francie, Španělsku přibylo 2000 případů jen za poslední den

Účast na hlasování v nedělním prvním kole francouzských místních voleb zřejmě bude rekordně nízká. Podle odhadu institutu Ipsos-Steria k urnám nepřišlo až 54,5 procenta oprávněných voličů. Podle agentury AFP volby, ve kterých se určovalo vedení 35 000 francouzských měst a obcí, poznamenal strach lidí z nákazy novým typem koronaviru. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
Paříž/Madrid/Londýn - Už 120 obětí si vyžádala ve Francii nemoc COVID-19. Za posledních 24 hodin přibylo 29 mrtvých, což největší nárůst od počátku šíření nákazy v zemi. Počet nakažených se zvýšil téměř o tisíc a vyšplhal se na 5400, uvedl v neděli ministr zdravotnictví Olivier Véran. Španělsko ohlásilo téměř 2000 nových případů nákazy koronavirem a stovku úmrtí za posledních 24 hodin. Koronavirus má i žena premiéra.
  14:33aktualizováno  22:16

Francie od neděle začala omezovat leteckou, vlakovou a autobusovou dopravu mezi městy. Omezení spojení mezi francouzskými městy v neděli oznámila ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová, a to navzdory tomu, že v sobotu premiér Édouard Philippe ujišťoval, že hromadné dopravy se žádná omezení nedotknou.

Slovensko zavře obchody. Kvůli koronaviru přeruší výrobu jeden z největších zaměstnavatelů v zemi

„Musíme omezit svůj pohyb, jak jen to bude možné. Dálkové cesty musejí být omezeny pouze na nejnutnější případy,“ řekla Borneová v souvislosti s rozhodnutím vlády přistoupit k dopravním omezením.

Její náměstek Jean-Baptiste Djebbari upřesnil, že na polovinu bude snížen počet dálkových vlakových linek a že některé letištní terminály v Paříži budou zcela uzavřeny. Normálně má fungovat nákladní doprava, stejně jako provoz metra.

koronavirus globálně

Asijský pár sleduje vyprázdněné römerbergské náměstí ve Frankfurtu nad Mohanem.
Maďarský policista kontroluje doklady ukrajinskému dělníkovi, který chce...

Premiér Philippe v sobotu řekl, že omezující opatření se nedotknou hromadné dopravy, nicméně vyzval, aby ji lidé používali co nejméně. Francouzi by se nyní podle něj měli zdržovat co nejvíce doma a ven chodit pouze na nákupy či k volbám.

Maďarsko hlásí první oběť koronaviru, na Slovensku přibylo 10 nakažených. Rakousko zpřísňuje omezení

Od pondělí budou ve Francii zavřené školky, základní a střední školy i univerzity. V neděli ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že budou zavřené také soudy. Ministr financí Bruno Le Maire řekl televizi France 2, že vláda nebude váhat s přijetím dalších opatření, pokud to bude třeba.

Mezi infikovanými je i řada předních politiků včetně ministra kultury Francka Riestera, nejméně sedmi poslanců Národního shromáždění a jedné senátorky. Agentura AFP v neděli uvedla, že se koronavirem nakazil také předseda opoziční strany Republikáni Christian Jacob. Šedesátiletý politik v uplynulých dnech často vystupoval na akcích před místními volbami, jejichž první kolo se konalo právě v neděli.

Druhá nejvíce zasažená země po Itálii

Španělsko ohlásilo téměř 2000 nových případů nákazy koronavirem a stovku úmrtí za posledních 24 hodin. Oznámilo to španělské ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho nedělních údajů je nyní v zemi navzdory přísným ochranným opatřením 7753 infikovaných a 288 mrtvých. Z nakažených je hospitalizováno 517 lidí.

Po Itálii je Španělsko druhou evropskou zemí, kterou nynější koronavirová pandemie zasáhla nejvíce. Španělská vláda nařídila v sobotu uzavřít restaurace, kavárny, bary, kina a obchody s výjimkou prodejen se zbožím běžné potřeby. Kromě toho bude od pondělka platit i omezení pohybu obyvatel: lidé nebudou smět vycházet z domova s výjimkou cest do práce a na nezbytný nákup.

Španělský premiér Pedro Sánchez a jeho žena Begoňa Gómezová.

Premiér Pedro Sánchez řekl občanům jasně: Španělé mohou vycházet „do práce, na nákup chleba“, do lékárny nebo k lékaři, ale ne „na večeři k příteli“. V sobotu ohlásil, že koronavirem se nakazila i jeho manželka Begoňa Gómezová.

Írán má 14 tisíc nakažených koronavirem a 724 mrtvých, od soboty přibylo více než sto nových úmrtí

V Barceloně v neděli byly ulice klidné a před pekárnami se tvořily fronty, protože lidé dodržovali doporučené metrové rozestupy. V parcích hlídkovali policisté a všechny, kromě těch, kteří venčili psy, vyzývali, aby šli domů.

Barcelonská starostka Ada Colauová v neděli vyzvala občany k vzájemné solidaritě. „Budeme-li k sobě solidární, překonáme to. Podařilo se to jiným zemím a je v našich rukou, abychom se s tímto úkolem vypořádali co nejlépe,“ řekla.

Británie zavádí opatření, později než ostatní

Na 35  neděli vvzrostl počet lidí, kteří v Británii podlehli nemoci způsobené novým typem koronaviru. Bilance obětí se tak od soboty zvýšila o 14. Výrazně narostl počet mrtvých také v Nizozemsku, které jich hlásí oproti sobotě o osm více. Obětí tak má již 20. Vláda premiéra Marka Rutteho se rozhodla, že od pondělí uzavře všechny školy, restaurace a sportoviště, informoval server stanice NOS.

Lidé budou umírat, oznámil Johnson. Premiér v boji s koronavirem odložil populistickou rétoriku

Počet nakažených v Británii stoupl za posledních 24 hodin o více než dvě stovky. V zemi se tak již nakazilo 1372 lidí. První případ nakažení novým typem koronaviru Británie oznámila 31. ledna. Od té doby zdravotníci otestovali přes 40 000 lidí.

Británie zvolila v boji proti šíření koronaviru méně přísná opatření než řada jiných zemí v Evropě. Vládu premiéra Borise Johnsona kvůli tomu v minulých dnech kritizovali někteří politici i odborníci. V neděli kabinet oznámil, že „během několika týdnů“ oznámí opatření, které by vedlo k izolaci lidí starších 70 let a to až na čtyři měsíce.

Do povinné karantény chce Británie podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka posílat lidi, kteří se koronavirem nakazili. Příslušné nařízení by mohla vláda přijmout příští týden. „Pochybuji, že ho budeme muset příliš často využívat, protože lidé jsou velmi zodpovědní a musí být zodpovědní,“ uvedl Hancock.

Koronavirus je nejnakažlivější, než se objeví příznaky a poté první týden nemoci, tvrdí německá studie

Kritiku britského postupu v neděli ministr odmítl. Počínání kabinetu je podle něj založeno na „vědeckých důkazech“, které vláda zveřejní „v následujících dnech“. Součástí vládních plánů přitom podle něj není snaha vybudovat takzvanou kolektivní imunitu, tedy stav, kdy se virus rozšíří do populace a zvýší tak její odolnost. Hlavní zdravotnický poradce britské vlády Patrick Vallance přitom tento týden uvedl, že by si při nakažení 60 procent lidí mohla britská populace vybudovat imunitu, která by ochránila i zbytek obyvatel. Vallance zároveň uvedl, že kdyby se virus příliš potlačil, mohl by se na podzim vrátit a být o to silnější.

COVID-19 v Evropě: Polsko uzavírá hranice a podniky. Otevřené zůstanou jen potraviny a banky

Počet nakažených a mrtvých roste také v Nizozemsku. V zemi se koronavirem infikovalo již 1135 lidí a 20 jich zemřelo. Ministr školství Arie Slob v neděli oznámil, že se od pondělí zavřou školy a školky. Výjimku budou mít děti rodičů, kteří pracují v „životně důležitých“ oborech.

Arie Slob, nizozemský ministr školství.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!