Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchla zásilka pro velvyslance, jeden zraněný

Svět

  15:14aktualizováno  19:53
Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která ve středu krátce po poledni explodovala a lehce zranila jednoho zaměstnance. Dopis byl adresován velvyslanci. Španělské úřady budou vyšetřovat výbuch jako možný teroristický čin, oznámil madridský soud.

Zaměstnanec ambasády, který utrpěl zranění, sám došel do zdravotnického zařízení, aby se nechal ošetřit. Ukrajinské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že pracovník je v nemocnici a není v ohrožení života. Nikdo ze zbylých zaměstnanců velvyslanectví nebyl zraněn.

Podle zdrojů agentury EFE dopis obsahoval malou podomácku vyrobenou výbušninu a byl adresován přímo velvyslanci. Zásilka neprošla skenerem, ale otevřela ji na zahradě ochranka.

Policie aktivovala protiteroristický protokol a uzavřela oblast, kde se velvyslanectví nachází. Na místo se kromě dalších policejních jednotek přesunuly i specializované jednotky na deaktivaci výbušnin, uvádí web veřejnoprávní španělské televize RTVE.

Policie přivezla rovněž psy speciálně vycvičené na hledání výbušnin, uvedla agentura Europa Press.

„(Ukrajinský) ministr (zahraničí) Dmytro Kuleba vydal pokyn k urychlenému posílení bezpečnosti všech ukrajinských velvyslanectví v zahraničí. Vyzval také svůj španělský protějšek, aby přijal naléhavá opatření k vyšetření útoku na ukrajinskou diplomatickou misi,“ napsal na Facebooku mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko. Uvedl také, že ať už za výbuchem stál kdokoliv, nepovede se mu ukrajinské diplomaty zastrašit.

Španělsko spolu s dalšími členskými státy Evropské unie i NATO podporuje Ukrajinu v boji ve válce s Ruskem, Kyjevu dodává také zbraně. Španělský premiér Pedro Sánchez v minulých dnech také oznámil, že koncem listopadu začne v Toledu fungovat nové výcvikové středisko pro ukrajinské vojáky. Na Ukrajinu podle něj v nejbližších týdnech také vyrazí španělští policisté, aby pomohli s vyšetřováním údajných ruských válečných zločinů.

Autoři: ,
Témata: Madrid, Ukrajina

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat