Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Španělsko rozbilo síť verbující džihádisty pro boje v Sýrii

Svět

  13:22
MADRID - Španělské bezpečnostní síly ve španělské enklávě Ceuta na severu Maroka zasáhly proti síti, která posílala islámské radikály bojovat do Sýrie. O zátahu, po němž bylo uvězněno osm lidí, informovalo španělské ministerstvo vnitra.

'Alláh akbar! foto: Reuters

"Rozbili jsme síť, která posílala (muslimské) bojovníky teroristickým skupinám, které operují v Sýrii a jsou napojené na Al-Káidu. Zatčené osoby budou stíhány pro příslušnost k teroristické organizaci," upřesnilo ministerstvo citované agenturou AFP.

Síť v Ceutě verbovala, organizovala a připravovala k boji desítky mladých lidí. Za peníze Al-Káidy je pak posílala ze španělského a marockého území do Sýrie, aby tam bojovali po boku vzbouřenců. Někteří z vyslaných mladíků již provedli sebevražedné atentáty.

"Ještě několik skupin bojovníků džihádu je připraveno brzy odcestovat ze Španělska do Sýrie," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Radikálové v Ceutě

Autonomní město Ceuta se nachází na samém severu Maroka a pod španělskou kontrolou je od 16. století. Doposud proslulo především jako první krok ilegálních afrických imigrantů na cestě do EU, v posledních měsících se o něm však hovoří i v souvislosti s radikálním islámem.

V Ceutě je legálně registrováno přibližně padesát muslimských společenství. Většina z nich je sdružena v organizaci UCIDCE (Sdružení islámských komunit Ceuty), jejíž prezident Laarbi Maateis na šířící se radikalismus upozornil letos v dubnu. "Je tu mnoho mladých lidí, kteří se stávají fanatiky, hlavně prostřednictvím internetu," varoval Maateis a dodal, že UCIDCE vynakládá nemálo času a prostředků, aby mladé lidi od příklonu k radikalismu uchránila.

Budoucí hrozba pro Evropu

Nicméně neméně aktivní jsou i četní agenti teroristických sítí, kteří dnes působí na evropském kontinentě, především ve členských státech EU. Rekrutují tu mladé muže, s nimiž pak disponují dle momentální potřeby - aktuálně je vysílají především do Sýrie. Na problém dlouhodobě upozorňuje například koordinátor Evropské unie pro boj s terorismem Gilles de Kerchove. Podle jeho slov nejvíce mladých radikálů pochází z Británie, Irska a Francie.

ČTĚTE TAKÉ:

De Kerchove se obává, že vysílání islámských bojovníků z evropských zemí do Sýrie může v budoucnosti ohrozit rovněž bezpečnost Evropy. "Při odjezdu nebyli všichni radikální. Tam se ale nejspíš mnoho z nich stane islámskými radikály, budou i vycvičeni k teroru," prohlásil v rozhovoru pro zpravodajskou stanici BBC. Vycvičení radikálové se pak mohou vracet na starý kontinent a páchat zde teroristické útoky. Díky svému evropskému občanství a tomu, že často nefigurují na policejních seznamech, jsou navíc obtížně odhalitelní.

Mladí radikálové jsou verbováni po celém světě

Problematika mladých muslimů, kteří se, obvykle pod vlivem internetu, dávají do služeb radikálního islámu a dobrovolně odcházejí bojovat na Blízký východ, se netýká pouze Evropy - jedná se o celosvětový fenomén. 

Americká FBI například nedávno obvinila osmnáctiletého amerického občana Abdellu Ahmeda Tounisiho z podporování zahraniční teroristické organizace. Tounisi, který prostřednictvím internetu vstoupil do kontaktu s údajným členem Al-Káidy, přislíbil svou účast na bojích v Sýrii, netušil ovšem, že ve skutečnosti komunikuje s agentem FBI. Ta mladíkovi možnost položit život za víru nedopřála: zadržela jej na letišti, když se chystal nastoupit na letadlo do Turecka, odkud hodlal přejít hranice do Sýrie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!