Dohodu přivítali premiéři obou zemí. Podle předsedy španělské vlády Pedra Sáncheze dohoda umožní „zrušit překážky a pokračovat v budování oblasti vzájemné prosperity“.
Brexitová dohoda je na světě. Británie a EU se na poslední chvíli domluvily, jak spolu budou od ledna žít |
„Z celého srdce vítám dohodu mezi Španělskem a Británií o budoucích vztazích Gibraltaru s Evropskou unií,“ napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson. Johnson dodal, že Británie i nadále ctí závazek chránit britskou suverenitu nad Gibraltarem.
Zprávu potvrdil i britský ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého je účelem dohody zajistit propustnost hranice. „I nadále pevně podporujeme Gibraltar a jeho suverenitu,“ uvedl Raab.
V rámci dohody budou v přístavu a na letišti v Gibraltaru působit pracovníci evropské pohraniční agentury Frontex.
Podle předchozího vyjádření španělské vlády by se v případě nedosažení dohody zpřísnění kontroly na hranici netýkalo přeshraničních pracovníků. Do Gibraltaru pravidelně dojíždí ze Španělska za prací zhruba 15 000 lidí.
Můžeme konečně nechat brexit za sebou, zdůraznila Von Leyenová. Dohoda podle ní nechrání jen zájmy EU |
Díky dohodě budou moci Španělé volně cestovat do Gibraltaru a obyvatelé tohoto britského území, kterých je 32 000, budou moci volně cestovat po Španělsku a ostatních zemích schengenského prostoru. Ostatní obyvatelé Británie budou potřebovat pro cesty do EU pas, píše deník El País.
Předběžná dohoda se zatím nebude týkat dovozu a vývozu zboží. Ovšem ani před odchodem Británie z EU nebyl Gibraltar součástí evropského jednotného trhu ani celní unie, poukázal deník El País.
Stále bližší tvrdý brexit. Uplyne další z posledních termínů pro dohodu Británie s EU |
Gibraltar nebyl zahrnut do dohody o vztazích mezi Evropskou unií a Británií, která byla podepsána tento týden. O statusu vyjednávaly Španělsko a Británie samostatně.
Dosažením dohody se ale Španělsko nevzdává svého nároku na tento jižní cíp Pyrenejského poloostrova. Španělsko považuje Gibraltar za britskou kolonii, což Londýn odmítá. Britové „gibraltarskou skálu“ získali jako výsledek války o španělské dědictví v roce 1713.