Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gibraltar zůstane součástí schengenského prostoru. Španělsko ohlásilo předběžnou dohodu s Británií

Pohled na Gibraltar z výšky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Gibraltar z výšky | foto: Petra Burešová a Jarda Jun

Madrid Španělsko a Británie dnes ohlásily, že dosáhly předběžné dohody o statusu Gibraltaru. Díky dohodě zůstane Gibraltar, který je britským územím na Pyrenejském poloostrově, součástí schengenského prostoru. Konečné znění dohody bude vypracováno v průběhu příštích šesti měsíců, informovaly světové agentury.

Velká skála, která je poznávacím znamením Gibraltaru, leží nedaleko hranice...
Gibraltar

Dohodu přivítali premiéři obou zemí. Podle předsedy španělské vlády Pedra Sáncheze dohoda umožní „zrušit překážky a pokračovat v budování oblasti vzájemné prosperity“.

„Z celého srdce vítám dohodu mezi Španělskem a Británií o budoucích vztazích Gibraltaru s Evropskou unií,“ napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson. Johnson dodal, že Británie i nadále ctí závazek chránit britskou suverenitu nad Gibraltarem.

Zprávu potvrdil i britský ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého je účelem dohody zajistit propustnost hranice. „I nadále pevně podporujeme Gibraltar a jeho suverenitu,“ uvedl Raab.

V rámci dohody budou v přístavu a na letišti v Gibraltaru působit pracovníci evropské pohraniční agentury Frontex.

Podle předchozího vyjádření španělské vlády by se v případě nedosažení dohody zpřísnění kontroly na hranici netýkalo přeshraničních pracovníků. Do Gibraltaru pravidelně dojíždí ze Španělska za prací zhruba 15 000 lidí.

Díky dohodě budou moci Španělé volně cestovat do Gibraltaru a obyvatelé tohoto britského území, kterých je 32 000, budou moci volně cestovat po Španělsku a ostatních zemích schengenského prostoru. Ostatní obyvatelé Británie budou potřebovat pro cesty do EU pas, píše deník El País.

Předběžná dohoda se zatím nebude týkat dovozu a vývozu zboží. Ovšem ani před odchodem Británie z EU nebyl Gibraltar součástí evropského jednotného trhu ani celní unie, poukázal deník El País.

Gibraltar nebyl zahrnut do dohody o vztazích mezi Evropskou unií a Británií, která byla podepsána tento týden. O statusu vyjednávaly Španělsko a Británie samostatně.

Dosažením dohody se ale Španělsko nevzdává svého nároku na tento jižní cíp Pyrenejského poloostrova. Španělsko považuje Gibraltar za britskou kolonii, což Londýn odmítá. Britové „gibraltarskou skálu“ získali jako výsledek války o španělské dědictví v roce 1713.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

JOOLZ: Kočárek, který navrhl otec pro svého syna
JOOLZ: Kočárek, který navrhl otec pro svého syna

O holandské značce kočárků Joolz jste již možná slyšeli. V posledních letech se prodeji této značky kvalitních a trendy kočárků opravdu daří. Ale...