Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Gibraltar zůstane součástí schengenského prostoru. Španělsko ohlásilo předběžnou dohodu s Británií

Pohled na Gibraltar z výšky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Gibraltar z výšky | foto: Petra Burešová a Jarda Jun

Madrid Španělsko a Británie dnes ohlásily, že dosáhly předběžné dohody o statusu Gibraltaru. Díky dohodě zůstane Gibraltar, který je britským územím na Pyrenejském poloostrově, součástí schengenského prostoru. Konečné znění dohody bude vypracováno v průběhu příštích šesti měsíců, informovaly světové agentury.

Velká skála, která je poznávacím znamením Gibraltaru, leží nedaleko hranice...
Gibraltar

Dohodu přivítali premiéři obou zemí. Podle předsedy španělské vlády Pedra Sáncheze dohoda umožní „zrušit překážky a pokračovat v budování oblasti vzájemné prosperity“.

„Z celého srdce vítám dohodu mezi Španělskem a Británií o budoucích vztazích Gibraltaru s Evropskou unií,“ napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson. Johnson dodal, že Británie i nadále ctí závazek chránit britskou suverenitu nad Gibraltarem.

Zprávu potvrdil i britský ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého je účelem dohody zajistit propustnost hranice. „I nadále pevně podporujeme Gibraltar a jeho suverenitu,“ uvedl Raab.

V rámci dohody budou v přístavu a na letišti v Gibraltaru působit pracovníci evropské pohraniční agentury Frontex.

Podle předchozího vyjádření španělské vlády by se v případě nedosažení dohody zpřísnění kontroly na hranici netýkalo přeshraničních pracovníků. Do Gibraltaru pravidelně dojíždí ze Španělska za prací zhruba 15 000 lidí.

Díky dohodě budou moci Španělé volně cestovat do Gibraltaru a obyvatelé tohoto britského území, kterých je 32 000, budou moci volně cestovat po Španělsku a ostatních zemích schengenského prostoru. Ostatní obyvatelé Británie budou potřebovat pro cesty do EU pas, píše deník El País.

Předběžná dohoda se zatím nebude týkat dovozu a vývozu zboží. Ovšem ani před odchodem Británie z EU nebyl Gibraltar součástí evropského jednotného trhu ani celní unie, poukázal deník El País.

Gibraltar nebyl zahrnut do dohody o vztazích mezi Evropskou unií a Británií, která byla podepsána tento týden. O statusu vyjednávaly Španělsko a Británie samostatně.

Dosažením dohody se ale Španělsko nevzdává svého nároku na tento jižní cíp Pyrenejského poloostrova. Španělsko považuje Gibraltar za britskou kolonii, což Londýn odmítá. Britové „gibraltarskou skálu“ získali jako výsledek války o španělské dědictví v roce 1713.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...