Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělsko už druhý den eviduje „pouze“ jedno úmrtí na covid-19, v Británii zemřelo 377 lidí

Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro testování na COVID-19 | foto: Reuters

Madrid/Washington/Londýn  Španělsko už druhý den v řadě eviduje „pouze“ jedno úmrtí pacienta na covid-19 za 24 hodin, oznámila to tamní média s odkazem na ministerstvo zdravotnictví. Celkem tak už v zemi zemřelo 27 119 lidí. Nákaza koronavirem se dosud ve Španělsku potvrdila u 237 906 lidí, informovala ve čtvrtek místní média s odkazem na údaje ministerstva zdravotnictví. Sto tisíc zemřelých však hlásí USA. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse i agentury Reuters. Infikovaných je v zemi zhruba 1,7 milionu. Za uplynulých 24 hodin ve Velké Británii kvůli koronaviru zemřelo 377 lidí. Celkem země eviduje 37 837 obětí.

Ve Španělsku během 24 hodin zemřel jeden pacient na covid-19. Ve čtvrtek přibylo 182 nových případů infekce potvrzených metodou PCR.  67 ze zmíněných sto osmdesáti připadá na madridský region a 39 na Katalánsko, tedy na autonomní regiony, které byly v této zemi se 47 miliony obyvatel nynější pandemií postiženy nejvíce. Ve středu informovalo ministerstvo o 231 nových případech nákazy.

Španělsko je pátou nejpostiženější zemí

Podle těchto údajů, které používá pro srovnávání i americká Univerzita Johnse Hopkinse, je Španělsko pátou nejpostiženější zemí koronavirem na světě co do počtu potvrzených případů nákazy i úmrtí s covidem-19.

Španělské ministerstvo zdravotnictví nicméně v posledních několika dnech reviduje údaje od vypuknutí epidemie v zemi, kde se první případ u místního obyvatele potvrdil v únoru. V pondělí tak oznámilo celkový počet úmrtí s covidem-19 o téměř 2000 nižší, celkový počet nakažených se změnil jen o několik stovek.

Bez ohledu na přezkoumávání statistik se ale epidemická situace ve Španělsku v posledních několika týdnech výrazně zlepšila, takže vláda už měsíc postupně zmírňuje opatření zavedená v polovině března ve snaze zmírnit šíření koronaviru. Uvolňování má několik etap, do nichž vstupují jednotlivé oblasti po dohodě regionálních vlád se španělskou vládou. 

Uvolňování, během něhož dál platí omezení pohybu obyvatel mimo jejich domovskou provincii, by se mělo dovršit ve druhé polovině června, pokud se výrazně nezhorší epidemická situace. Od července by se mělo Španělsko otevřít i zahraničním turistům.

Smutný milník v USA

Zpomalení nárůstu mrtvých ale vedl úřady v mnoha amerických státech k uvolnění restrikcí. Překonání hranice 100 tisíc mrtvých s covidem-19 ve čtvrtek prezident Donald Trumpa označil za smutný milník.

„Dosáhli jsme počtem 100 000 mrtvých během koronavirové pandemie velice smutného milníku. Všem rodinám a přátelům těch, kteří zesnuli, chci vyjádřit upřímnou soustrast,“ napsal na twitteru Trump.

V tomto měsíci podle Reuters umíralo každý den v průměru 1400 Američanů s covidem-19. Ještě v dubnu byly denní nárůsty mrtvých i dvoutisícové.

Během tří měsíců zemřelo v důsledku infekce více Američanů než dohromady v důsledku válek minulých desetiletí v Koreji, ve Vietnamu a v Iráku dohromady. Infekční onemocnění zabilo také více Američanů než epidemie AIDS v letech 1981 až 1989.

Spojené státy, kde žije 330 milionů obyvatel, mají zdaleka nejvíce případů koronavirové nákazy i obětí na světě. Celosvětově si epidemie od propuknutí v Číně ke konci minulého roku vyžádala přes 356 000 životů; nakazilo se více než 5,7 milionu lidí. Nyní je za hlavní ohnisko pandemie pokládána Jižní Amerika. Brazílie dosud zaznamenala zhruba 412 000 případů infekce, což je druhý nejvyšší počet na světě.

Podle Reuters jsou Spojené státy na osmé příčce v počtu zemřelých s koronavirem na hlavu. USA mají tři úmrtí na 10 000 obyvatel, zatímco v Belgii, která smutné statistice vévodí, zemřelo v průměru osm nakažených z každých 10 000 obyvatel. Následují Španělsko, Británie a Itálie. 

Nový systém testování ve Velké Británii

Ve Velké Británii ve čtvrtek v rámci 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 377 lidí. To je nejvíce za poslední týden. Celkem s touto nemocí zemřelo 37 837 osob a nakazilo se 269 127 lidí. Premiér Boris Johnson, že od čtvrtka začne v Anglii fungovat nový systém, jehož úkolem bude masivně testovat lidi na koronavirus a pátrat po těch, s nimiž byli nakažení v kontaktu.  Tito lidé budou muset na 14 dní do karantény. V návaznosti na spuštění systému, na jehož fungování se má podílet 25 000 specialistů, chce britská vláda rozhodnout o dalším uvolňování opatření přijatých v boji s koronavirem.

Britský vevlyslanec v KLDR Colin Crooks rovněž ve čtvrtek informoval na Twitteru o tom, že britská ambasáda v Severní Koreji je dočasně uzavřena kvůli přísným omezením v souvislosti s koronavirovou nákazou. Crooks rovněž uvedl, že veškerý diplomatický personál zemi opustil.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...