Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělsko v roli prostředníka mezi USA a Kubou

Španělský ministr zahraničí Miguel Moratinos (vlevo) jeho kubánský protějšek Bruno Rodriguez  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský ministr zahraničí Miguel Moratinos (vlevo) jeho kubánský protějšek Bruno Rodriguez | foto: AFP

MADRID Americký prezident Barack Obama požádal Španělsko, aby se ujalo role zprostředkovatele a požádalo kubánskou vládu, aby se více snažila o zlepšení americko-kubánských vztahů. Píše to dnešní španělský deník El País.

"Řekněte Raúlovi Castrovi, že když on neudělá gesto, neudělám je ani já," řekl údajně Barack Obama španělskému premiérovi Josému Luisi Zapaterovi při jejich rozhovoru z 13. října v Bílém domě.

"My vyvíjíme úsilí, nebudou-li však oni činit totéž, bude pro nás těžké pokračovat," uvedl podle El Paísu americký prezident.

Španělský premiér vyslal na Kubu ministra zahraničí Miguela Ángela Moratinose. Ten předal kubánské vládě Obamovo poselství: "Věci se nemohou změnit ze dne na den, ale udělejme vše pro to, aby byl tento moment při pohledu zpět považován za zlomový", píše list.

Od svého nástupu do úřadu zahájil Obama politiku oteplování vztahů s Kubou.

Zrušil omezení, která kubánsko-americkým rodinám komplikovala cesty a zasílání peněz na Kubu. Nedávno ale podepsal prodloužení platnosti zákona, který uvaluje obchodní embargo na Kubu. Dal jasně najevo, že embargo nebude zrušeno, dokud Havana nezačne podnikat kroky k demokratickým reformám.

Havanu navštívilo také několik amerických činitelů, mezi nimi skupina kongresmanů, guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson a vysoká úřednice ministerstva zahraničí Bisa Williamsová.

Vláda Raúla Castra v úterý propustila na žádost španělského ministra zahraničí politického vězně. Moratinos Havaně přislíbil, že se za Kubu přimluví v Evropské unii.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...