19. listopadu 2017 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělský generální prokurátor, který obvinil katalánské vedení ze vzpoury, náhle zemřel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
(ilustrační snímek - demostrace na podporu jednotného Španělska) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek - demostrace na podporu jednotného Španělska) | foto: APČTK

BUENOS AIRES/MADRID Španělský generální prokurátor José Manuel Maza (66), který obvinil bývalé katalánské vedení ze vzpoury, zemřel náhle v sobotu v Buenos Aires. Oznámila to místní média. Španělský premiér Mariano Rajoy vyjádřil jménem vlády soustrast pozůstalým, přátelům a kolegům.

Podle listu El País se španělský prokurátor v argentinské metropoli zúčastnil setkání iberoamerických prokurátorů. Necítil se však dobře, byl hospitalizován a v nemocnici podlehl selhání ledvin v důsledku infekce.

18.listopadu 2017 v 21:06, příspěvek archivován: 19.listopadu 2017 v 08:24

FULL DETAILS: Director of Public Prosecutions, José Manuel Maza, Dies Unexpectedly. https://t.co/LjjDSDul7g https://t.co/IU0pMSI4Hk

Generální prokurátor, který tuto funkci zastával od loňského listopadu, minulý měsíc obvinil sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury, za což lze uložit až třicet let vězení. Důvodem jsou snahy o nezávislost Katalánska, která odporuje španělské ústavě. Maza tehdy oznámil, že navrhl obžalovat celkem 20 lidí, z toho 14 členů sesazené katalánské vlády a šest osob z bývalého vedení regionálního parlamentu.

Osm z obviněných je momentálně ve vazbě, pět dalších, včetně katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, uprchlo do Bruselu, kde čekají na rozhodnutí belgické justice o vydání Španělsku na základě evropského zatykače, vydaného Madridem, poznamenala agentura AFP.

Prokurátorovo náhlé úmrtí, které šokovalo španělské vedoucí představitele, asi nezmění postup vůči bývalému katalánskému vedení, usoudila stanice BBC.

Ve Španělsku jmenuje generálního prokurátora král na návrh vlády.

ČTK
  • 36Diskuse
Najdete na Lidovky.cz