Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělský soudce propustil na kauci šest jedinců z bývalé katalánské vlády

Demonstranti v Barceloně, kteří žádají propuštění katalánských politiků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Barceloně, kteří žádají propuštění katalánských politiků. | foto: Reuters

MADRID/PRAHA Španělský soudce rozhodl o kauci pro šest zadržovaných bývalých členů katalánské vlády, ale ve vazbě bez možnosti kauce ponechal čtyři členy katalánského separatistického hnutí - někdejšího vicepremiéra Oriola Junquerase, dva aktivisty separatistických organizací ANC a Ómnium a rovněž bývalého katalánského ministra vnitra Joaquima Forna.

Šest zbylých zadržených bývalých členů vlády může vyjít na svobodu při složení kauce 100 tisíc eur (2,6 milionu korun). 

Sedm bývalých ministrů a Junqueras stejně jako Jordi Cuixart a Jordi Sánchez z ANC a Ómnium byli zadrženi kvůli prosazování nezávislosti Katalánska. Vazbu na bývalé členy vlády soud uvalil 2. listopadu.

Organizace ANC po vynesení verdiktu o propuštění jen části Katalánců vyzvala na pondělní, večerní osmou hodinu ke shromážděním před radnicemi v katalánských městech pod heslem „Svobodu pro politické vězně“. Tak aktivisty a politiky označují katalánští separatisté.

Podle Madridu ale Katalánci nejsou ve vězení kvůli politickým názorům, nýbrž kvůli porušování španělské ústavy, která nedovoluje vyhlášení nezávislosti autonomní oblasti, ani referendum o takové otázce. Obojí se v Katalánsku v předchozích týdnech stalo. Kvůli tomu se politici dostali do vězení poté, co Madrid koncem října regionální vládu odvolal a tamní parlament rozpustil. Španělská vláda pak dočasně převzala přímou správu Katalánska a vyhlásila tam regionální volby na 21. prosince.

Předčasné regionální volby

Katalánci se pro nezávislost vyslovili v referendu 1. října, ačkoli španělské úřady hlasování masivně bránily. Madrid koncem října bývalou katalánskou vládu odvolal a na 21. prosinec vypsal předčasné regionální volby.

Průzkumy dávají největší šanci na vítězství straně Republikánské levice Katalánska (ERC), jejíž kandidátku vede Junqueras. Kampaň začíná oficiálně o pondělní půlnoci. Junqueras a další uvěznění politici minulý týden sdělili, že už nebudou usilovat o jednostranné vyhlášení nezávislosti svého regionu.

Soudce Pablo Llarena při obhajování svého rozhodnutí řekl, že se uvidí, zda je Junquerasův slib o dodržování španělského zákona opravdový. Llarena sdělil v krátkém prohlášení, že se rozhodl nepovolit čtveřici kauci. Podle něj sice není pravděpodobné, že by se skupina pokusila ze Španělska odjet, ale hrozí, že bude pokračovat v trestné činnosti. Ve volbách bude kandidovat podle agentury AFP 12 ze 14 členů bývalé katalánské vlády.

O vydání Puigdemonta a spol. se rozhodne až 14. prosince

V pondělí se konalo také soudní stání v Bruselu, kde tamní soud rozhoduje o vydání pěti členů bývalé katalánské vlády do Španělska k trestnímu stíhání. Tito politici, včetně katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jsou v Belgii už několik týdnů. Rozhodnutí o jejich vydání ale v pondělí belgický soud odložil na 14. prosince. Ani pak ale nebudou hned vydáni, neboť podle jejich advokátů využijí možnosti odvolání. Do Španělska se tak vrátí nejdříve napřesrok.

 V pondělí o půlnoci začíná v Katalánsku kampaň pro prosincové volby, v nichž dávají průzkumy největší šanci na vítězství straně Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž kandidátku vede Junqueras. Separatistické strany ale asi nezískají v regionální parlamentu absolutní většinu.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

K. Jež 888 11:41 4.12.2017
K. Jež 888 11:40 4.12.2017

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...