22. února 2018 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělští důchodci demonstrují po celé zemi. Chtějí důstojné penze

Protestující důchodci před parlamentem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující důchodci před parlamentem. | foto: ČTK

MADRID Důchodci v několika desítkách měst celého Španělska ve čtvrtek demonstrovali proti nízké valorizaci starobních penzí. V Madridu se u sídla parlamentu sešlo asi 4000 lidí, jimž se podařilo prorazit policejní zátarasy a dostat se až ke vchodu do Kongresu poslanců. Informoval o tom deník El País.

Razance důchodců před parlamentem v Madridu mnohé překvapila, podle španělské televize RTVE se demonstranti dostali téměř až ke dveřím parlamentu, což se nepodařilo ani při velkých demonstracích hnutí 15. května v roce 2011.

Důchodci nesli transparenty s hesly „Ukradli nám naše důchody“ nebo „Madride, zmobilizuj se“. Křičeli například „zloději“ a „ostuda“.

Tisíce důchodců protestují před madridským parlamentem.
Důchodci před španělským parlamentem.

Demonstranty vyšlo před budovu dolní komory parlamentu podpořit několik levicových poslanců. „Když důchodci žádají důstojné penze, nebojují jen za ty své, ale i za penze pro naši generaci,“ prohlásil čtyřiatřicetiletý poslanec Íňigo Errejón ze strany Podemos. 

Před budovy vyšli i další poslanci, napříkald socialista Rafael Simancas nebo lídr strany Sjednocená levice (IU) Alberto Garzón.

‚Důchody bídy’

Důchodci ve čtvrtek demonstrovali v několika desítkách měst. Několik tisíc lidí zaplnilo například náměstí před radnicí v baskickém Bilbau, na 400 lidí vyšlo do ulic katalánské Barcelony a demonstrovalo se i ve Valencii, Oviedu, Granadě či Las Palmas na Kanárských ostrovech.

Penzisté kritizují zejména to, že jim vláda letos plánuje zvednout důchody jen o 0,25 procenta. Čtvrteční protest nazvali proto „důchody bídy“. Celonárodní kampaň zahájili odboráři 15. února a čtvrteční protest je zatím největší. Demonstrace důchodců mají pokračovat, například katalánské odbory plánují další manifestace na 6. a 15. března.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.