Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
18. března 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spasíme vás, ujišťuje Rusko balkánské státy. Bojuje o ně se Severoatlantickou aliancí

Vladimir Putin - zachránce Srbů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin - zachránce Srbů. | foto: Reuters

MOSKVA/PODGORICA Díky nepovedenému puči se Černá Hora přiblížila NATO. V uplynulém týdnu to prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Rusko přijalo tuto zprávu jako výzvu k dalšímu souboji o Balkán.

„Viděli jsme zprávy o pokusu o převrat v Černé Hoře v loňském roce. A o zatčení ruských občanů. Tento fakt je argumentem ve prospěch přijetí této země do NATO,“ uvedl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na pondělní tiskové konferenci v Bruselu. Všechna ruská média tuto zprávu zveřejnila s komentářem mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové. Ta už poněkolikáté nazvala obvinění z účasti ruských tajných služeb na pokusu o převrat v Černé Hoře „čistou lží“.

Přísloví o vagonu

Ihned po vystoupení Stoltenberga „jakoby náhodou“ některá ruská média obvinila bývalého prezidenta Černé Hory Mila Djukanoviče z toho, že se z budovatele komunismu rychle převlékl v prozápadního politika, ale ve skutečnosti navázal nejužší kontakty s italskou mafií. Díky ní zbohatl na pašování drog a cigaret. Jinak jsou podle ruských novinářů Černohorci naladěni silně prorusky, což se samozřejmě nelíbí západním politikům. To dokládá i černohorské přísloví „S Rusy nás je 200 milionů, bez Rusů půl vagonu“.

Tento přímořský stát je už několik let cílem ruských podnikatelů a politiků, kteří zde propírají své nelegální zisky a investují do nákupu hotelů a restaurací. Ruští zbohatlíci zásadně posílili místní korupční prostředí. Čistě obchodní zájmy v posledním roce přerostly v zájmy politické.

Převládající ruskou verzí se po prohlášení Stoltenberga stala tato: NATO si vymyslelo a narafičilo pokus o převrat, aby z něj mohlo obvinit Rusko a Černohorce tak dotlačit k rychlejšímu se podřízení Alianci.

Černá Hora i Srbsko jsou země, na které se upírá pozornost Moskvy v naději, že se v budoucnu stanou základnami Ruska v Evropě. Nejdřív je ale zapotřebí v nich vyvolat vnitropolitický chaos, poštvat proti nim další země regionu a naladit veřejné mínění tak, aby věřilo, že jediným zachráncem jsou Rusové. To je rétorika provládních ruských sdělovacích prostředků dnešních dnů. Balkán je v nich jedním z hlavních témat. A ruští analytici neskrývají, že cílem Moskvy je nedopustit, aby Srbsko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora vstoupily do NATO a dále se sbližovaly se Západem.

Vděčni za pár milionů

Rusko například neustále zdůrazňuje, že pomohlo Srbům zlikvidovat nevybuchlé nálože NATO, které zde zůstaly z dob války s Kosovem. V roce 2014 Rusko poskytlo pomoc Srbsku zasaženému povodněmi a posléze lesními požáry. Loni v listopadu Moskva předala Bělehradu šest letounů MiG-29, proběhlo i několik společných vojenských cvičení. Od roku 2014 až dosud Rusko investovalo do srbských programů ale jen 40 milionů dolarů (miliardu korun). Je to sice mnohem méně, než investuje do Srbska Evropská unie, jejíž pomoc se počítá v mi liardách eur, ruská propaganda ale dokáže své dary lépe zviditelnit. Třeba agentura Sputnik je v Srbsku oblíbená a citovaná, zvláště objevují-li se v ní sliby Moskvy pomoci Srbsku vrátit Kosovo.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

J. Čížek 17:48 20.3.2017
J. Čížek Ano. To je ten správný výraz! 18:01 20.3.2017
K. Jireš Jaká válka s Kosovem? 14:48 19.3.2017
J. Křivan 14:03 19.3.2017