9. dubna 2018 6:00, aktualizováno  7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Špatný den pro EU.‘ Orbán chce své drtivé vítězství využít k ochraně Maďarska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 272Diskuse
Maďarský premiér Viktor Orbán během projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maďarský premiér Viktor Orbán během projevu. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ/PRAHA V nedělních parlamentních volbách očekávaně zvítězila vládní strana Fidesz v čele s premiérem Viktorem Orbánem. Opět tak získal ústavní většinu a podle svých slov bude nadále bránit Maďarsko. K odchodu z funkce se naopak chystá šéf opoziční strany Jobbik Gábor Vona. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Orbánova strana Fidesz v parlamentu ústavní většinu 133 křesel ze 199. Jobbik jich získal 26, koalice socialistů 20.

Radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) skončilo s velkým odstupem druhé, když získalo 26 křesel, třetí je koalice vedená socialisty se ziskem 20 poslaneckých mandátů. Vedení socialistů v čele s předsedou Gyulou Molnárem v reakci na volební porážku oznámilo rezignaci.

„Je to historické vítězství a příležitost chránit Maďarsko,“ uvedl v povolebním projevu maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho strana Fidesz v nedělních parlamentních volbách již potřetí obhájila pozici nejsilnější strany v zemi a podle dosavadních propočtů si udržela i dvoutřetinovou ústavní většinu.

Dlouholetý premiér tak může oslavovat třetí parlamentní vítězství v řadě. Podle agentury Reuters řekl, že výsledek potvrzený vysokou voličskou účastí zcela jasně vypovídá o přání maďarských voličů.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán přichází na povolební setkání s voliči.

Orbán v projevu ke svým příznivcům uvedl, že drtivé vítězství jeho strany Fidesz je příležitostí bránit zemi. Svou kampaň Orbán založil na důsledném odmítání vstřícné přistěhovalecké politiky Evropské unie a na kritice nynějšího vedení EU.

Orbán během projevu poděkoval polským činitelům za jejich podporu v kampani. V Budapešti osobně podpořil Orbána lídr polské konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

Maďarské vítězství okamžitě kvitovala celá řada evropských krajně pravicových lídrů. Na Twitteru Orbánovi k „excelentnímu výsledku“ gratuloval nizozemský politik Geert Wilders.

08.dubna 2018 v 23:06, příspěvek archivován: 09.dubna 2018 v 06:06

Congratulations Viktor Orbán with this excellent result. A well deserved victory! #hungaryelections #HungaryElection2018 #Valasztas2018 https://t.co/BT2t9DqJbp

Šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová pak vnímá Orbánův úspěch jako obrat hodnot v rámci EU, zatímco politička za německou AfD Beatrix von Storchová označila neděli za „špatný den pro EU“.

Opozice v křeči

Podle posledních výsledků zvítězila Orbánova strana téměř ve všech okrscích, a to i přes vysokou volební účast, která měla podle odborníků nahrávat opozici.

„Výsledek není tím, v co jsme doufali,“ uvedl Gergely Karácsony, lídr socialistické opoziční strany, která skončila na třetím. 

„Jsme přesvědčeni, že lidé věří, že Maďarsko potřebuje změnu, ale přijímáme fakt, že se dnes maďarští voliči rozhodli takto,“ dodal Karácsony s tím, že socialistické koalice se ukázala důvěryhodná alternativa k vládní straně.

08.dubna 2018 v 23:46, příspěvek archivován: 09.dubna 2018 v 06:19

#HungarianElection preliminary results - orange is #Fidesz https://t.co/xzNxY41XST

Vítězství Fidesz naopak neustál Gábor Vona, předseda druhé nejsilnější strany v zemi Jobbik, který oznámil, že v pondělí na svou funkci předsedy strany rezignuje. Jobbik podle něj ale bude pokračovat v kvalitní opoziční práci, jež odvádí od roku 2010.

Podle Daniela Hegedüse z německého think-tanku Marshallova fondu by však ke změně v Maďarsku nepomohl ani lepší výsledek opozice. „Stejně by byli paralyzováni. Fidesz se podařilo naprosto prorůst a pohltit státní struktury. Všechny instituce jsou kontrolovány pomahači Viktora Orbána,“ vysvětluje Hegedüse.

  • 272Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz