6. srpna 2017 13:33, aktualizováno  17:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump jako slabina republikánů? Část strany prý startuje stínovou volební kampaň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Trump hodlá ve věci KLDR podniknout ostré kroky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trump hodlá ve věci KLDR podniknout ostré kroky. | foto: Reuters

WASHINGTON Množí se spekulace o ‚stínové‘ kampani, kterou proti současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi připravují někteří jeho spolustraníci. Volby v roce 2020 si někteří republikáni představují bez muže, který je aktuálně v čele Bílého domu. Podle listu The New York Times jej považují za slabý článek. Jako o možném kandidátovi se hovoří i o současném viceprezidentovi Mikeu Pencovi.

Ten ale v neděli takové informace odmítl jako nepravdivé, podle něj jde jen o další pokus médií rozdělit americkou administrativu.

„Tvrzení v tomto článku jsou rozhodně nepravdivá a představují jen další pokus médií rozdělit tuto administrativu,“ uvedl Pence v prohlášení. Pence podle agentury Reuters rovněž uvedl, že celý jeho tým se zaměřuje na pokračování Trumpovy agendy a má vizi, že Trump bude v roce 2020 znovuzvolen. „Jakákoli jiná tvrzení jsou směšná a absurdní,“ uvedl.

Podle listu navštěvují někteří republikáni neobvykle často volební okrsky. Případní kandidáti si tím připravují půdu pro úspěšné primárky v roce 2020. Dále také navazují kontakt s důležitými sponzory a pracují na svém kandidátském profilu, napsal americký list s odvoláním na 75 rozhovorů se zástupci z řad členů Republikánské strany, Kongresu, velkých sponzorů a stratégů.

Pokud by Republikánská strana nepodpořila vlastního prezidenta, šlo by o téměř bezprecedentní krok. Kandidatura posledního prezidenta po čtyřech letech v úřadu v dalších volbách je otázkou formality: jinak se tomu zatím v historii Spojených států stalo jen jednou - demokratická strana odmítla v dalších volbách podpořit čtrnáctého prezidenta USA Franklina Pierce, a to kvůli jeho postojům ohledně otrokářství.

Trump s kandidaturou v roce 2020 podle všeho počítá. Již v únoru - tedy měsíc po nastoupení do úřadu - na Floridě uspořádal setkání se svými příznivci, kterým odstartoval kampaň.

Četní republikáni ovšem už dali jasně najevo, že volba je otevřená a že na startovní čáře se už připravují uchazeči. „Spatřují v tomto prezidentovi slabost“, říká jeden z největších Trumpových oponentů, senátor John McCain.

Kasich do půjde do voleb znovu

Ambice některých jsou očividné, u jiných se dají uhodnout, uvedl The New York Times. Trumpův viceprezident Mike Pence už má dárcovský výbor, který úspěšně konkuruje Trumpovu. Jeho kalendář je tak plný, že někteří žertují, že se nechová jako viceprezident, ale jako kandidát na prezidenta.

Pence by byl pro některé přijatelnější než Trump z ideologických důvodů, jiní tvrdí, že jde o záležitost stylu. Mnozí si stěžují na nestabilitu, chaos a neschopnost, které Trumpa obklopují. Pence přes své mluvčí ale spekulace popřel a označil je za „zbožné přání“ The New York Times.

Oficiálně dávají stínoví kandidáti najevo, že budou kandidovat, jen pokud se Trump v roce 2020 rozhodne skončit. Pouze bývalý Trumpův protikandidát v republikánských primárkách John Kasich se v několika rozhovorech vyjádřil, že půjde do voleb znovu, i když by se Trump ucházel o znovuzvolení.

Senátor Jeff Flake z Arizony Trumpa ostře kritizoval ve své knize Svědomí konzervativce a odstup k prezidentovi by před volbami do Kongresu, které se budou konat v příštím roce, mohli zaujmout i další senátoři. „Pracujeme pro americký lid. Nepracujeme pro amerického prezidenta,“ řekl například republikánský senátor ze státu Jižní Karolína Tim Scott.

Jak připomněl německý týdeník Der Spiegel, vztah mezi prezidentem a republikánskými senátory je vzájemně velmi napjatý. Trumpa roztrpčilo, že nepodpořili jeho zdravotnickou reformu. Na twitteru je označil za „hňupy“.

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz