14. prosince 2013 18:34, aktualizováno  18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá SPD schválila koalici s Merkelovou, vzniku vlády nic nebrání

Povede Německo velká koalice? Na snímku zleva předseda SPD Sigmar Gabriel, kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová a lídr CSU Horst Seehofer,  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povede Německo velká koalice? Na snímku zleva předseda SPD Sigmar Gabriel, kancléřka a předsedkyně CDU Angela Merkelová a lídr CSU Horst Seehofer, | foto: ČTK

BERLÍN Členové německé sociální demokracie ve vnitrostranickém referendu schválili koaliční smlouvu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Po sečtení hlasů to oznámila předsedkyně volební komise SPD Barbara Hendricksová.

Tři měsíce po parlamentních volbách nyní už nic nebrání vzniku nové vlády, protože CDU i její bavorská sesterská organizace CSU schválily koalici už dříve. Poslanci by měli Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou v úterý.

V zářijových volbách sice CDU/CSU s velkým náskokem zvítězila, těsně ale nedosáhla na většinu ve Spolkovém sněmu. Z parlamentu navíc vypadla liberální FDP, která tvořila s konzervativci koalici v minulém volebním období. Německo se tedy vrátí k velké koalici, kterou Merkelová vedla už v letech 2005 až 2009.

V referendu hlasovalo téměř 370.000 z 475.000 členů SPD. Účast tak dosáhla 77,8 procenta a výrazně překročila dvacetiprocentní hranici, kterou vedení socialistů stanovilo jako minimum pro to, aby byl výsledek referenda závazný.

Festival vnitrostranické demokracie

Pro vstup SPD do koalice se vyslovilo přes 256.000 sociálních demokratů, tedy 75,9 procenta hlasujících. Proti bylo necelých 81.000 členů SPD. Téměř deset procent odevzdaných hlasů bylo neplatných.

"Byl to festival vnitrostranické demokracie, festival demokracie jako takové," řekl ke korespondenčnímu referendu, které trvalo téměř dva týdny, předseda SPD Sigmar Gabriel. Strana podle něj byla nejvíc politicky angažovaná za posledních 30 let. "Jsem přesvědčen, že jsme nastavili nový standard," uvedl Gabriel.

Předseda strany poděkoval všem účastníkům hlasování, výslovně i těm, kdo vznik velké koalice odmítli. "Nyní chceme těch 24 procent lidí, kteří hlasovali proti, v nadcházejících čtyřech letech přesvědčit, že těch 76 procent mělo pravdu," řekl Gabriel.

Na vyhlášení výsledků v budově bývalého nádraží v berlínské čtvrti Kreuzberg dorazilo několik set sociálních demokratů. Vyhlašování výsledků provázel častý potlesk, nejsilněji zazněl při oznámení volební účasti a při zveřejnění celkového výsledku referenda.

Rozdělení vládních křesel

V novém kabinetu by měla CDU získat úřad kancléřky a pět ministerstev. Podle dohody, kterou koaliční strany večer zveřejnily, bude Křesťanskodemokratická unie řídit resorty financí, vnitra, obrany, zdravotnictví a školství. Jména ministrů zatím zveřejněna nebyla, podle médií ale ve funkci ministerstva financí bude pokračovat Wolfgang Schäuble. Ten už se dříve nechal slyšet, že pokud dostane od Merkelové nabídku na setrvání ve vládě, přijme ji.

Bavorská CSU by měla získat ministerstvo dopravy, které nově bude zodpovídat i za digitální agendu. Kromě toho strana nominuje ministra zemědělství a ministra pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

SPD připadne šest úřadů. Gabriel, který bude ve vládě vicekancléřem, by podle informací médií měl získat ministerstvo hospodářství, k němuž bude nově přiřazena i oblast energetiky. Na ministerstvo zahraničí se vrátí Frank-Walter Steinmeier, který tento úřad vedl už za předchozí velké koalice. Na ministerstvo práce a sociálních věcí by SPD měla vyslat svou generální tajemnici Andreu Nahlesovou, ministerstvo spravedlnosti by měl převzít Heiko Maas, resort životního prostředí Hendricksová a ministerstvo pro rodinu Manuela Schwesigová.

Jména pravděpodobných ministrů zveřejnila v pátek německá média a SPD informace nepopřela. Oficiálně by ale své kandidáty do vlády měly všechny koaliční strany představit až v neděli.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.