Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sperma kubánského špiona pomohlo vězněnému Američanovi. Díky tajné dohodě

Svět

  6:00aktualizováno  9:42
Tání diplomatických ledů mezi Washingtonem a Havanou má svoji bizarní dohru. Žena kubánského agenta Gerarda Hernándeze počala dítě, ačkoli si její manžel odpykával doživotní trest ve více než 3000 kilometrů vzdálené Kalifornii. Za záhadným těhotenstvím přitom nestojí nevěra, ale tajná dohoda: USA vyměnily Hernándezovo sperma za lepší zacházení pro svého občana zadržovaného na Kubě.

Gerardo Hernández (vpravo) se raduje z těhotenství své manželky Adriany Perez (záběr z reportáže stanice CNN). foto: CNN / AP / YoutubeReprofoto

Šťastný nastávající otec s pyšným úsměvem na tváři objímá svou manželku ve vysokém stupni těhotenství - pohled, který překvapí jen málokoho. Pokud ovšem tím dotyčným otcem není Gerardo Hernández, bývalý agent kubánské tajné služby, jenž si ještě před několika týdny odpykával doživotní trest za přísně střeženými zdmi americké federální věznice. Na svobodu vyšel až díky zlomové prosincové dohodě mezi Washingtonem a totalitním kubánským režimem, která přinesla důležitý obrat v dosavadních diplomatických vztazích a jejíž součástí bylo i oboustranné propuštění vězňů.

VÍCE ZDE:

Za mřížemi strávil Hernández posledních třináct let: v roce 2001 nad ním americká justice v rámci procesu s tzv. Kubánskou pěticí vynesla verdikt doživotí za špionáž a spiknutí za účelem vraždy. Jeho triumfální návrat do náruče těhotné Adriany Pérezové, živě přenášený kubánskou státní televizí, tak mnohé diváky zaskočil: jak je možné, že spolu manželé čekají potomka, když jejich setkání bránily tisíce kilometrů i americké úřady?

Kauza „Kubánská pětice“

  • Gerardo Hernández stál v čele kubánské špionážní skupiny La Red Avispa (Vosí síť). Kromě Hernándeze byli jejími členy také Antonio Guerrero, René González, Fernando González a Ramón Labañino.
  • Skupina shromažďovala citlivé informace o kubánském politickém exilu v americkém Miami, který infiltrovala skrze exilovou (a podle některých hlasů teroristickou) organizaci Brothers to the Rescue (Bratři k záchraně).
  • Takzvanou Kubánskou (či Miamskou) pětici zatkly americké úřady v září 1998 na základě obvinění z podílu na sestřelení dvou civilních letadel, jejichž prostřednictvím šířili Bratři k záchraně na kubánském teritoriu protirežimní letáky. Kubánská armáda letouny sestřelila 24. února 1996, v jejich troskách zahynuli čtyři Američané kubánského původu.
  • Pětice mužů byla odsouzena v roce 2001, Gerardo Hernández dostal dvojnásobné doživotí
  • Případ dodnes vzbuzuje značné kontroverze, a to jak na kubánské, tak na americké půdě. 

Dítě ‚na dálkové ovládání‘

Šeptandě neučinil přítrž ani sám Hernández, který místo uspokojivého vysvětlení nabídl jen náznaky. „Ptá se nás na to každý a my se těmi všemi komentáři a spekulacemi výborně bavíme. Pravda je totiž ta, že se o tom nesmí mluvit. Nemůžeme poskytovat konkrétní informace, protože nechceme ublížit lidem, kteří to (s námi) mysleli dobře,“ řekl kubánským novinářům. Svěřil se jim také, že očekávaný potomek je děvčátko, světlo světa má spatřit už za dva týdny a bude se jmenovat Gema. Těhotenství své ženy označil za úspěch diplomacie a dodal, že dítě musel zplodit „na dálkové ovládání“.

Co tato nejasná slova znamenají? Nabíledni je zcela prozaické vysvětlení: Hernández není biologickým otcem dítěte. Stanice CNN však zjistila, že skutečnost je značně komplikovanější než prostá nevěra. S odvoláním na americké diplomatické zdroje uvedla, že Spojené státy odebraly Hernándezovi sperma a zaslaly jej do Havany Pérezové, jíž tak umožnily podstoupit umělé oplodnění. Senzační zprávu, jak stvořenou pro titulní strany bulváru, nicméně následně potvrdilo americké ministerstvo spravedlnosti. „Spojené státy splnily paní Hernándezové žádost mít se svým manželem dítě,“ přiznal CNN jeho mluvčí Brian Fallon.

K neortodoxnímu kroku se Spojené státy uchýlily v rámci osvědčené taktiky „něco za něco“: Hernándezovo sperma vyměnily za lepší životní podmínky pro svého občana Alana Grosse, jehož kubánský režim na ostrově zadržoval od roku 2009. Pětašedesátiletý Američan trpěl ve vězení vážnými zdravotními problémy (více čtěte ZDE).

PSALI JSME:

Alan Gross krátce po propuštění z kubánského vězení (17. prosince 2014).

Na první pohled bizarní výměnný obchod ve skutečnosti představoval důležitý krok v horečném vyjednávání, jež prosincové historické dohodě Washingtonu a Havany předcházelo, ujistil CNN člen amerického vyjednávacího týmu Tim Reiser. Naznačil také, že svou roli hrálo i pochopení pro nelehkou situaci Pérezové. „Očekávalo se, že (Hernández) zemře ve vězení. Tohle byla její jediná šance, jak (s ním) mít dítě,“ uvedl Reiser.  

Kubánská pětice: zleva Gerardo Hernández, Fernando González, Antonio Guerrero, René González a Ramón Labañino:

REKORDNÍ REPRESE

  • Kubánské úřady v loňském roce na krátkou dobu zadržely přes 8000 oponentů režimu, což je vůbec největší počet v historii, oznámila v pondělí Kubánská komise pro lidská práva a národní usmíření. Komunistický režim provedl během loňského roku celkem 8899 zadržení trvajících od několika hodin do několika dní, uvedl podle agentury AP šéf zmíněné nevládní organizace Elizardo Sánchez. Podle něj je to o 2000 případů více než v roce 2013 a čtyřnásobek počtu z roku 2010. Celkový počet zadržených lidí je přitom nižší než uvedené číslo, neboť někteří oponenti vlády byli zbaveni svobody víckrát.
  • Počet lidí, kteří jsou na ostrově drženi jako dlouhodobí političtí vězni, podle komise naopak pozvolna klesá. Loni evidovala 90 lidí, kteří jsou z politických důvodů drženi na Kubě dlouhodobě ve vězení. To je méně než polovina počtu uváděného před pěti lety. Kuba přitom v rámci nápravy nepřátelských vzahů s USA, na níž se shodli prezidenti obou zemí, v prosinci přislíbila propuštění 53 politických vězňů požadované Washingtonem.
  • Nejmenovaný americký představitel agentuře AP sdělil, že někteří z těchto vězňů již jsou na svobodě a na propuštění dalších "se pracuje". Identitu propuštěných nesdělil. Kuba hodlá docílit zrušení více než půlstoletí trvajícího amerického obchodního embarga, což by pomohlo její strádající ekonomice. Prezident Barack Obama sice naznačil ochotu tuto blokádu zrušit, kongresmani, na jejichž rozhodnutí budoucnost embarga závisí, však nejprve požadují demokratizaci poměrů v zemi.
  • Úřady na Kubě bez ohledu na to na přelomu roku masově zatýkaly disidenty v souvislosti s plánovanými opozičními akcemi, které měly otestovat případnou změnu přístupu režimu ke svobodě projevu. Za mřížemi skončilo na krátkou dobu okolo pěti desítek lidí.

(ČTK)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!