13. září 2018 18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Spiderman‘ z Mali, který zachránil dítě visící z balkonu, dostal francouzské občanství

Pařížský Spiderman Mamoudou Gassama při záchraně dítěte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pařížský Spiderman Mamoudou Gassama při záchraně dítěte. | foto: YouTube

PAŘÍŽ Malijec Mamadou Gassama, který koncem května zachránil dítě visící z balkonu ve čtvrtém patře pařížského domu, už je francouzským občanem. Informovala o tom dnes francouzská média. Mladý imigrant se v napjatém okamžiku hbitě vyšplhal po obytném domu, čímž si vysloužil přezdívku Spiderman a také stáž u pařížských hasičů.

„Tento akt statečnosti příkladně ukazuje určité hodnoty, které pomáhají spojovat naši národní komunitu. Jsou jimi odvaha, nezištnost, altruismus, péče o ty nejzranitelnější,“ uvádí oficiální dekret, který ve středu oznámil Gassamovu „naturalizaci“. Podepsal jej francouzský premiér Édouard Philippe.

Deník Le Parisien podotkl, že 22letý rodák z Mali ještě nemá v kapse francouzský občanský průkaz, měla by to ale být otázka několika dní.

Přijal ho Macron a dostal medaili města Paříže

Dva dny po jeho hrdinském činu Gassamu přijal francouzský prezident Emmanuel Macron a v červnu mladík dostal nejvyšší medaili města Paříže. Ihned mu byl udělen trvalý pobyt a proces pro získání občanství byl v jeho případě uspíšen.

Prezident Macron Gassamovi slíbil příležitost pracovat u pařížských hasičů, k nimž přistěhovalec nastoupil během července. Podle listu Le Parisien bydlí stále ve čtvrti Montreuil na východě Paříže (označované pro svou značnou malijskou populaci jako malé Bamako), avšak už nikoli na ubytovně s dalšími dělníky z řad nelegálních imigrantů.

Gassama přišel do Francie loni poté, co absolvoval cestu přes Středozemní moře. Předtím, než se proslavil jako malijský Spiderman, pracoval na stavbách a byl placen v hotovosti. O azyl ve Francii nežádal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz