17. dubna 2017 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tunisan, který spáchal teroristický útok v Berlíně, byl skutečně veden IS

Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scéna jak z hororu. Polský kamion projel přeplněným vánočním trhem v Berlíně. | foto: Reuters

BERLÍN Tunisan Anis Amri, který loni v prosinci zaútočil na vánočním trhu v Berlíně, byl zjevně řízen z vedení teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle informací magazínu Spiegel to vyplývá z indicií, které už v lednu německé bezpečnostní úřady získaly ze Spojených arabských emirátů (SAE).

Podle těchto informací, které Berlín obdržel 8. ledna, dostal Amri rozkaz ke spáchání útoku od jednoho z vysoce postavených extremistů s bojovým jménem Abú Baraa Irákí. V organizaci má údajně na starosti „operace v zahraničí“.

Tunisan zaútočil 19. prosince. Nejprve poblíž centra Berlína zastřelil polského řidiče, s jehož kamionem pak najel do vánočního trhu na asi pět kilometrů vzdáleném náměstí Breitscheidplatz v západní části německé metropole. Zabil při tom 11 dalších lidí a desítky zranil. Několik dní poté ho zastřelila italská policie nedaleko Milána.

Pohled z výšky na vánoční trh, kterým projel kamion naložený ocelí. Zemřelo 12...
Berlínský útok má nového podezřelého. Je jím Tunisan Anis Amri.

Generální spolkový prokurátor a Spolkový kriminální úřad podle zprávy časopisu informaci získanou ze SAE prověřovali a její zdroj považují za věrohodný. Jméno zmíněného člověka z IS je německým úřadům známé už z dřívějška. Narazily na něj při vyšetřování osob podezřelých z příslušnosti k IS, které předstíraly, že jsou uprchlíci.

Podle údajů Spolkového kriminálního úřadu je v současné době v Německu na 600 lidí, kteří jsou evidováni jako potencionálně nebezpeční. Od loňského léta přitom jejich počet neustále roste.

Islámský stát se k masakru v Berlíně přihlásil a Amriho označil za svého bojovníka. Tunisan byl v Německu už měsíce před útokem a úřady ho sledovaly jako podezřelou osobu.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz