26. září 2019 20:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Špinavá zákoutí Trumpovy politiky. Proti prezidentovi se množí další důkazy

Donald Trump, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump, ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Americký prezident Donald Trump je zdrojem nekonečných překvapení. Nejnovější sérii přináší jeho odtajněná komunikace s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, která je výživným čtením pro fajnšmekry zákulisních velmocenských kliček a politiky bez iluzí. Stále více se přitom ukazuje, že americký prezident systematicky tlačil na cizí stát s cílem získat politickou munici proti svým rivalům z Demokratické strany.

Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb Sněmovny reprezentantů zveřejnil udání takzvaného whistleblowera, stěžovatele, který jako první upozornil na telefonát obou prezidentů z 25. července. „Jsem hluboce znepokojen jednáním, které představuje flagrantní problém a vážné porušení práva,“ odůvodňuje anonymní pisatel, proč stížnost napsal. Trump podle něj tlačil na Zelenského ve dvou věcech. Za prvé vyšetřování kolem jeho pravděpodobného demokratického soupeře v prezidentských volbách Joea Bidena. Za druhé naléhání, aby kyjevský lídr našel a prověřil servery Demokratické strany, na něž byly údajně během voleb v roce 2016 vedeny hackerské útoky z Ruska a které měly být z neznámých důvodů kdesi na Ukrajině.

Dlouho připravovaný telefonát

Stížnost je psaná velmi sofistikovaně a odkazuje i na další souvislosti včetně interpretace zpráv z médií. Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové se její obsah stane hlavním bodem chystané ústavní stížnosti na prezidenta, kterou chtějí demokraté předložit Kongresu. O tom, zda do procesu sesazení hlavy státu, takzvaného impeachmentu, budou zahrnuty i jiné případy, chtějí Demokraté ještě rozhodnout.

Spolu s extrátem telefonátu, který Bílý dům odmítá zveřejnit celý, je možné sestavit si alespoň částečnou mozaiku dění. Určitou záhadou tu zůstávají servery Demokratů na Ukrajině, kauza jež zřejmě souvisí s bývalou velvyslankyní USA Marií Louise Yovanovitchovou, kritizovanou a letos v květnu odvolanou Trumpem, prý kvůli spolupráci s Demokraty. V této souvislosti se už objevily spekulace, že na Ukrajině mohou být ztracené emaily Trumpovy protikandidátky Hillary Clintovové, které si v rozporu s předpisy nechávala jako ministryně zahraničí posílat na soukromou adresu a mohly by Trumpovi posloužit jako argument proti Demokratům.

Jak upozorňuje whistleblower začala celá kauza už v květnu, kdy Trump přikázal svému viceprezidentu Mikemu Pencemu zrušit cestu na Zelenského inauguraci a místo toho poslal ministra energetiky Ricka Perryho. Měl to být vzkaz pro ukrajinského prezidenta, že se s ním Trump nehodlá osobně potkat do doby, než „začne jednat.“

Donald Trump odchází z tiskové konference.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký prezident Donald Trump.

A ačkoli americký prezident dělá dojem absolutně chaotické osobnosti, půdu pro telefonát si připravaval dlouho dopředu. Jeho vyslanci, především právník Rudy Giuliani, se scházeli s „užitečnými“ lidmi. Jedním z nich byl tehdejší generální prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko, protřelý politik, který se do funkce dostal ještě za minulé garnitury Petra Porošenka a byl v rámci zachování postu ochoten změnit strany a oddat se Zelenského protikorupčnímu tažení. Za jeho setrvání se přimlouval i Trump. Zelenskyj ho ale přesto nechal vyměnit.

Kauza Biden a syn

Trump během hovoru nejprve Zelenskému zdůraznil, že USA jsou jedinými opravdovými spojenci Ukrajiny, zatímco Evropa se drží zkrátka. „Nedělají tolik, kolik by pro Ukrajinu měli,“ přikývl Zelenskyj na adresu Německa a Francie. Trump ho pak přímo vyzval, aby se postaral o vyšetření kauzy Joe Bidena a jeho syna Huntera, který v letech 2014 až 2019 působil v petrochemické firmě Burisma Holdings oligarchy Mykoly Zločevského.

Hunter Biden byl oficiálně ředitelem právního oddělení s platem přes milion korun měsíčně. V době jeho nástupu ale Zločevskému hořela jako člověku a bývalému ministru svrženého prezidenta Viktora Jakukoviče půda pod nohama (dodnes žije v zahraničí). Biden měl v této situaci zajistit přístup k lukrativním americkým kontaktům a zřejmě i držet nad firmou ochrannou ruku.

Když pak si pak jeho otec v březnu 2016 vymohl odvolání generálního prokurátora Viktora Šokina, kritizovanému ze všech stran kvůli toleranci vůči korupci, poskytl tím Trumpovi další předvolební munici. A to přestože vyšetřování firmy tehdy skončilo závěrem, že se ničeho nezákonného nedopustila.

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!