Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Spis Gorila: šéfka fondu jednala ve prospěch Penty

Slovensko

  18:10
BRATISLAVA - Slovenská vláda premiérky Ivety Radičové ve středu překvapivě odvolala šéfku Fondu národního majetku (FNM) Annu Bubeníkovou, které údajné dokumenty tajné služby připisují účast na rozsáhlé korupci za druhé vlády Mikuláše Dzurindy v letech 2002 až 2006. Před zasedáním kabinetu přitom neoficiální zdroje tvrdily, že Bubeníková se ve funkci udrží.

Spis Gorila

Z přepisu údajných odposlechů pořízených zhruba před šesti lety vyplývá, že Bubeníková jako tehdejší členka vedení FNM jednala při privatizaci ve prospěch finanční skupiny Penta. Za to prý zinkasovala asi 200 milionů slovenských korun (kolem 170 milionů Kč). Penta i Bubeníková pravdivost informací z dokumentu popřely.

PSALI JSME:

Za Bubeníkovou se postavila Dzurindova SDKU-DS, která ji do funkce nominovala. Místopředsedkyně SDKU-DS a premiérka Radičová ale hlasovala pro odvolaní šéfky FNM. K Radičové se přidali i zástupci koaličních stran SaS, KDH a Mostu-Híd, která ještě v úterý svým ministrům nedoporučila návrh na odvolání podpořit.

"Takové možné propojení (finančníků na státní sféru) je katastrofou pro slovenskou společnost," řekla Radičová novinářům o informacích z materiálu kolujícího po internetu. Rozhodování o odvolání Bubeníkové označila za vážnou principiální diskusi, která podle ní nebyla o konkrétní osobě.

Premiérka, která se v březnových předčasných parlamentních volbách nebude ucházet o přízeň voličů, se už v minulosti v několika případech odklonila od postojů svých stranických kolegů.

Předvolební úklid

Dzurinda, jenž v dosluhující vládě zastává post ministra zahraničí, považuje odvolání Bubeníkové za součást předvolební kampaně. "Čistá politika před parlamentními volbami, tak si to naši partneři vyhodnotili, my to akceptujeme," uvedl bývalý dvojnásobný premiér. Vzápětí dodal, že ve vlastních řadách by si měli uklidit i jeho koaliční partneři.

Bubeníková se k svému odvolání nevyjádřila. V čele FNM, který spravuje podíly státu ve firmách a podílí se na privatizaci státního majetku, zůstane do příští středy. Do té doby by se vládní strany měly dohodnout na jejím nástupci.

Spis Gorila

O korupční aféru nazvanou podle údajného spisu Gorila se policie zajímala už v minulosti, prokuratura ale vyšetřování zastavila. Dokument poukázal také na ovlivňování politiků nebo na propojení tajné služby a policie se zájmovými skupinami za druhé Dzurindovy vlády, která byla po ztrátě většiny v parlamentu odkázaná na podporu nezávislých poslanců. Kabinet nakonec nevydržel v úřadu celé čtyřleté funkční období, důvodem byl odchod křesťanských demokratů z beztak již oslabené koalice v únoru 2006 kvůli sporu o smlouvu s Vatikánem.

Policie začala znovu vyšetřovat podezření z politické korupce tento týden, kdy ministr vnitra zřídil zvláštní vyšetřovací tým a potvrdil pravdivost alespoň části zveřejněných informací o odposleších. Stalo se tak poté, co údajný spis tajné služby o největší korupci v novodobé historii země koncem minulého roku někdo zveřejnil na internetu. Materiál obsahuje rovněž přepisy odposlechů ze setkání spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s představiteli koalice i opozice, jakož i se samotnou Bubeníkovou.

Autoři: ,