Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Walesa spolupracoval s tajnou policií. Podle expertů to dokazují objevené svazky

Svět

  12:28aktualizováno  14:45
V domě někdejšího polského komunistického ministra vnitra se našly dvě složky, které podle expertů dokládají spolupráci zakladatele protikomunistického hnutí Solidarita Lecha Walesy s tajnou policií. Oznámil to ve čtvrtek ředitel polského Institutu národní paměti (IPN) s tím, že dokumenty obsahující i Walesův podpis jsou autentické.

Lech Walesa u rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Walesa stejně jako v minulosti čtvrteční odhalení odmítl a nepravost dokumentů hodlá dokázat u soudu.

Institut nalezl složky v sídle posledního komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka, který zemřel v listopadu. Dokumenty nabídla IPN za úplatu vdova po politikovi. Institut, který je pověřen výzkumem zločinů nacismu a komunismu a disponuje pravomocemi prokuratury, na transakci nepřistoupil a někdejší tajné spisy ve středu zabavil.

Pracovníci IPN za asistence policie objevili u Kiszczaka mimo jiné dvě složky, z nichž jedna byla osobním spisem Walesy a druhá obsahovala záznamy práce informátora s krycím jménem Bolek, které patřilo právě Walesovi. Dokumenty jsou datované jsou do let 1970 až 1976. Ředitel institutu Lukasz Kamiński uvedl, že podle jednoho z expertů analyzujících složky jde o autentické dokumenty opatřené Walesovým podpisem.

Lech Walesa

Polský politik, zakladatel nezávislých odborů Solidarita a aktivista za lidská práva. V letech 1990 – 1995 byl prezidentem Polské republiky.

Původním povoláním byl elektrikář v Gdaňských loděnicích, kde pracoval (s přestávkami) v letech 1967 – 1990 a kde stál v srpnu 1980 v čele stávky a procesu, ze kterého vznikla nezávislá odborová organizace Solidarita. Za svou činnost obdržel v roce 1983 Nobelovu cenu za mír.

(Zdroj: Wikipedia)

Někdejší polský prezident z let 1990-95 a nositel Nobelovy ceny za mír Walesa vždy tvrzení o spolupráci se Státní bezpečností popíral a speciální lustrační soud jej v roce 2000 z obvinění očistil. Walesovi odpůrci nicméně nadále prohlašují, že býval konfidentem a že soud ho očistil neprávem.

Walesa ve čtvrtečním prohlášení naznačil, že dokumenty, které jsou jeho údajnými hlášeními, jsou podvržené. „Nemohou existovat žádné dokumenty, které bych vytvořil já. Kdyby existovaly, nebylo by potřeba vyrábět padělky. Dokážu to u soudu,“ reagoval podle agentury PAP na dnešní zprávu Walesa, který je momentálně ve Venezuele.

Dřívější obvinění vznášená vůči Walesovi vycházela podle historiků z nepůvodních dokumentů či zkopírovaných textů. Pokud se pravost nálezu prokáže u soudu, bude to podle nich znamenat definitivní potvrzení Walesovy spolupráce. „Soudím, že je to potvrzení všeho, co se dosud o spolupráci Lecha Walesy s SB vědělo. S tím, že se dosud operovalo s kopiemi a výpisy... Pokud je tento spis plný originálů, bude ta záležitost jednoznačně uzavřena,“ řekl PAP historik Andrzej Paczkowski. Jeho kolega Slawomir Cenckiewicz, který je spoluautorem knihy popisující kontakty tajné policie a Walesy v době do roku 1976, prohlásil, že se dnes pouze potvrdila dlouho známá pravda.

Václav Havel a Lech Walesa

Ke čtvrteční zprávě IPN se vyjádřila i řada polských politických představitelů včetně současného ministra obrany Antoniho Macierewicze z vládnoucí strany Právo a spravedlnost, jejíž vedení Walesa dlouhodobě kritizuje. „V té věci nebyly od samého začátku žádné pochybnosti,“ uvedl ministr na twitteru s tím, že je jasné již od roku 1992, kdy se našly první nepřímé důkazy, že krycí jméno Bolek patří Walesovi.

Podle šéfa opoziční Občanské platformy Grzegorze Schetyny, k níž má někdejší prezident blíže, je za odhalením vidět „politický scénář“.

Walesův syn Jaroslaw, který je poslancem Evropského parlamentu, prohlásil, že nově nalezené dokumenty mají „nulovou hodnotu“.

Autoři: ,