Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Splaskne bublina? Po Clintonové už Američané tak netouží

Hillary Clintonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová | foto: Reuters

V posledních době se zdálo, že Hillary Clintonová má obří šanci stát se příští prezidentkou USA. Podle některých expertů ale časy neúměrně velké popularity bývalé šéfky diplomacie končí.

"Bill Clinton nedávno  tvrdil, že přes veškeré spekulace mu Hillary neřekla, zda bude kandidovat v roce 2016 na prezidentku. Pravda je ale taková, že s­ ním nemluví už od roku 1998 (od skandálu s Monikou Lewinskou)," vtipkoval před časem moderátor Jimmy Fallon.

Podobné průpovídky – více či méně humorné – pronášejí v současnosti i další americké televizní hvězdy.  Jedno z témat, které se ve Spojených státech dlouhodobě probírá, je to, zda se Clintonová bude chtít stát nástupkyní současného prezidenta Baracka Obamy. Bývalá ministryně zahraničí zatím sice nepotvrdila, že bude kandidovat, na veřejnosti je ale v poslední době hodně vidět.

Velkou publicitu si vysloužila její nedávno vyšlá kniha s názvem  Těžká rozhodnutí, v níž Clintonová rekapituluje svou ministerskou éru mezi lety 2009 až 2013. Kromě toho, že z ní tisk citoval některé postřehy, se navíc kniha také velmi dobře prodává. I proto by se mohlo zdát, že Clintonová má slušné šance stát se demokratickou prezidentskou kandidátkou. Americký politolog a sloupkař listu The New York Times Brendan Nyhan ale tvrdí, že popularita Hillary Clintonové je uměle vyhnaná nahoru a brzy jako bublina splaskne.

Oběť a ministryně

O co svá tvrzení opírá? Nyhan, kterému se líbí označení provokatér, si všiml toho, že popularita Clintonové klesá. Podle průzkumů pro televizi NBC a list The Wall Street Journal ji v dubnu 48 procent oslovených hodnotilo pozitivně a 32 procent negativně.  Nyní však kladné body Clintonové udělilo 44 procent respondentů, zatímco záporné 37 procent. Podobný trend ukázaly i další průzkumy. A to včetně těch, které ukazují, že vedení Clintonové nad potenciálními republikánskými kandidáty se zmenšuje. Nyhan říká, že pokles z ­hvězdných výšin je logický, a­ vlastně znamená návrat k normálu.

V tom se  odvolává na kolegu Charlese Franklina z University of Wisconsin, který vývoj popularity Clintonové sleduje dlouhodobě. Podle jeho výzkumů byla Clintonová od roku 1993, kdy se stala první dámou, mimořádně populární ve dvou obdobích.  Zaprvé v letech 1998 a 1999. Tehdy se propíral poměr prezidenta Clintona a Moniky Lewinské, podvedená manželka Hillary tak rázem vystupovala jako oběť. Druhý vrchol nastal v době, kdy byla ministryní zahraničí.

Více čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Předseda vlády Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Předseda vlády Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Předseda vlády Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...