15. března 2016 7:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Splnili jsme základní úkol‘. Rusko začalo stahovat své letectvo ze Sýrie

Ruský strategický bombardér Tu-95MS (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský strategický bombardér Tu-95MS (ilustrační snímek). | foto: Wikipedia

MOSKVA Rusko začalo stahovat své armádní vybavení ze Sýrie, jak oznámilo jeho ministerstvo obrany. V pondělí to nařídil prezident Vladimir Putin. Rusko bojuje v Sýrii od loňského podzimu. Do Ruska se má vrátit velká část leteckých sil nasazených v Sýrii.

„Technici na letecké základně začali připravovat letadla na dlouhý přelet na domácí letiště v Ruské federaci. Nakládá se vybavení a technický materiál,“ oznámilo v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Letadla se vrátí na své stálé základny. Počítá se zastávkami v Rusku na doplnění paliva a kontrolu technického stavu.

Kreml v pondělí oznámil, že Putin se v telefonickém rozhovoru se syrským prezidentem Bašárem Asadem dohodl na stažení většiny sil ruského letectva ze Sýrie, protože „ruská armáda splnila základní uložený úkol“. Rusko si ale v Sýrii ponechá letecké kontrolní středisko, které bude zapojeno do monitorování příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci.

Záběr z kamery pod letadlem zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.
Technici obsluhují ruský letoun nasazený v Sýrii (záběr z dokumentace...

Rusové zahájili vojenské akce v Sýrii loni 30. září a nasadili do nich podle odhadů 4000 lidí a 80 letadel a vrtulníků. Moskva a Damašek tvrdí, že ruské letectvo se zaměřovalo na teroristy, Západ však Rusko kritizoval z likvidace také takzvané umírněné opozice, která s teroristickými skupinami nemá nic společného.

Rusko stahuje bojové síly ze Sýrii v době, kdy tam od konce února platí příměří a kdy byly v Ženevě obnoveny mírové rozhovory. Klid zbraní se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a An-Nusra.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč