15. června 2018 15:49, aktualizováno  17:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spojené státy dostaly od Kima všechno, co chtěly, říká Trump

První setkání. Kim Čong-un a Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První setkání. Kim Čong-un a Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump uzavřel se Severní Koreou smlouvu, v níž Spojené státy „dostaly všechno“. Řekl to v pátek ve Washingtonu novinářům z televize Fox News. KLDR už podle něj začala vracet pozůstatky amerických vojáků padlých v době korejské války. Se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem hodlá šéf Bílého domu o víkendu telefonicky hovořit, besedovat chce rovněž s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Prezident pokračoval v energické obhajobě úterního setkání s Kimem, jehož výsledky kongresmani z Trumpovy Republikánské strany přijali většinou vlažně a demokraté je kritizovali. V médiích byl šéf Bílého domu napadán, že při summitu v Singapuru ignoroval osud tisíců Severokorejců vystavených věznění a mučení.

V pátek Trump prohlásil, že na severokorejského diktátora kvůli lidským právům netlačil proto, že si „nepřeje jadernou válku“. Svého předchůdce v Bílém domě Baracka Obamu naopak obvinil, že byl odhodlán se Severní Koreou do války jít. 

Prezident televizi Fox News řekl, že když Kim Čong-un mluví, jeho lidé zpozornějí. „Chtěl bych, aby moji lidé udělali totéž,“ konstatoval.  Později reportérům řekl, že tato slova nemyslel vážně. Bylo to prý jen plácnutí a novináři nerozumějí sarkasmům. 

Kritiku ohledně příliš obecného vyznění společného prohlášení ze Singapuru odmítl s tím, že v uzavřené dohodě dostal „všechno“. Schůzka s Kimem byla důležitá. „Když se setkáním nesouhlasíte, víte, co budete mít? Budete mít jadernou válku,“ prohlásil.

Prezident Trump ukazuje podepsané prohlášení.
Prezident Donald Trump a Kim Čong-un nesou desky s podepsanými prohlášeními.

Kimovi, stejně jako Macronovi, hodlá Trump telefonovat v neděli. Novinářům se svěřil, že severokorejskému vůdci na sebe dal přímé telefonní číslo.

Šéf Bílého domu rovněž potvrdil, že má v plánu schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V médiích se objevily zprávy, že by se mohla uskutečnit ve Vídni. Trump řekl, že by se s kremelským vůdcem mohl sejít během léta. 

ČTK