1. února 2019 15:13, aktualizováno  18:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA odstupují od raketové smlouvy s Ruskem. Moskva zvažuje odvetu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

Washington Spojené státy odstupují od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Oznámil to v pátek ministr zahraničí Mike Pompeo. Články smlouvy přestanou být USA vázány s platností od soboty, o svém kroku bude Washington oficiálně informovat Moskvu. Ta si podle mluvčí diplomacie Zacharovové vyhrazuje právo na odvetnou reakci. Spojené státy pátečním oznámením spustily půlroční výpovědní lhůtu, během níž je ještě možné o osudu dohody jednat.

„Pokud americká strana přeci jen definitivně odstoupí od smlouvy, Moskva si vyhrazuje právo na odpovídající reakci a na odvetné kroky. Je přirozené, že se tak stane,“ řekla televizi Rossija 1 Zacharovová podle agentury TASS. Odstoupení USA od smlouvy podle mluvčí nesouvisí s Ruskem, ale s americkou strategií vyvázat se ze závazků v různých oblastech. 

Pentagon Rusko obviňuje, že výrobou nové rakety smlouvu porušilo, což Moskva popírá. Pompeo řekl, že pokud se Rusko po půl roce nevrátí k jejímu dodržování, smlouva skončí. USA jsou nicméně podle Pompea ochotny vést s Moskvou rozhovory o kontrole zbrojení. Prezident Donald Trump stojí o dohodu, která je ověřitelná, upozornil americký ministr.

Smlouva uzavřená v éře prezidenta USA Ronalda Reagana a sovětského reformního vůdce Michaila Gorbačova ukládá oběma státům zlikvidovat rakety s doletem 500 až 5000 kilometrů. Washington z jejího porušování Moskvu obviňuje od roku 2014, hrozby o vypovězení smlouvy sílí od loňského roku.

V prohlášení, které v pátek na svém webu zveřejnil Bílý dům, Trump obvinil Rusko, že „příliš dlouho a beztrestně“ smlouvu porušovalo tajným vývojem a rozmístěním zakázaného raketového systému. Spojenci USA v NATO podle prezidenta vypovězení smlouvy „plně podporují“.

„Nemůžeme být jedinou zemí na světě, které je smlouvou jednostranně vázána... Pokročíme ve vývoji naší vlastní vojenské reakce a budeme spolupracovat s NATO a ostatními spojenci a partnery, abychom zabránili Rusku získat jakoukoli vojenskou převahu prostřednictvím svého nezákonného jednání,“ uvádí se v prohlášení.

Trump v dokumentu zdůraznil, že USA zůstávají věrny takové kontrole zbrojení, která je ověřitelná a vynutitelná. „Jsme připraveni zahájit s Ruskem jednání a dosáhnout těchto cílů. Jakmile se to stane, (jsme připraveni) navázat, možná vůbec poprvé, vynikající spolupráci na hospodářské, obchodní, politické a vojenské úrovni. Bude to fantastické pro Rusko a Spojené státy a skvělé pro celý svět,“ stojí v prohlášení.

Obvinění o porušení článku smlouvy Rusko odmítá

Obvinění, že Rusko vypustilo ze střelnice Kapustin Jar v Kazachstánu raketu porušující články smlouvy, ruské vedení popírá. Na polygonu se prý sice testují rakety s doletem delším než 500 kilometrů, jsou to ale výhradně strategické rakety dlouhého doletu, jichž se smlouva INF netýká. Start rakety s plochou druhou letu SSC-8 (v Rusku označované Novator 9M729), která vyvolává americké protesty, se na této střelnici uskutečnil loni v září, ale střela údajně letěla jen do vzdálenosti necelých 480 kilometrů.

Minulý týden náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že Rusko je ochotno raketu SSC-8 ukázat zástupcům NATO a Evropské unie. Vstřícnost Ruska je podle Rjabkova v tomto ohledu „bezpříkladná“.

Pompeo loni počátkem prosince dal Rusku faktické ultimátum, když varoval, že pokud do 60 dnů spornou raketu nezničí, USA smlouvu INF vypoví. Ultimátum vyprší v sobotu a výpovědní lhůta v srpnu.

Američtí experti projevují značnou skepsi ohledně dalšího osudu smlouvy INF, která se jako jediná v dějinách vztahuje na celou třídu zbraní. Dosavadní neústupnost obou stran dává podle analýzy agentury AP málo naději, že Rusko nebo USA během půlroční lhůty stanovisko změní.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.