"Tu návštěvu vítáme, ale bez omluvy je to pro nás stále těžké," řekl generální tajemník japonské konfederace lidí trpících následky bombových útoků Terumi Tanaka. Ten přežil útok USA na Nagasaki 9. srpna 1945, kdy mu bylo 13 let. "Chceme, aby se USA omluvily a zbavily se svých jaderných zbraní", řekl a doplnil, že omluvu ale vidí jako 'nepravděpodobnou'.

Kromě amerického velvyslance Johna Roose se pátečního pamětního aktu k příležitosti 65. výročí tragické události poprvé zúčastní i zástupci Francie a Velké Británie, které mají jaderný arzenál.

Kromě těchto tří mocností by na akci mělo mělo dorazit dalších 75 vládních zástupců a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Bomba svržená na Hirošimu 6. srpna 1945 zabila na 140 tisíc lidí. Útok na Nagasaki se odehrál o tři dny později a vyžádal si asi 80 tisíc lidských životů. Japonsko o šest dní později kapitulovalo.

Od roku 1955 se v Hirošime a Nagasaki každoročně konají mezinárodní konference o zákazu jaderných zbraní. V Japonsku zesílily tlaky na Baracka Obamu k návštěvě Hirošimy a Nagasaki poté, co v Praze přednesl svůj projev o světě bez jaderných zbraní a  poté, co mu byla udělena Nobelova cena míru. Obama se loni nechal slyšet, že by návštěvu měst rád stihnul do konce svého mandátu.