130 let
Etiopská přehrada na Nilu.

Etiopská přehrada na Nilu. | foto: ČTK

Trump pozastavil část financí pro Etiopii kvůli sporu o přehradu. Země je prý odhodlána projekt dokončit

Svět
  •   22:09
Washington/Addis Abeba - Americké ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že na příkaz prezidenta Donalda Trumpa pozastavuje část finanční pomoci, kterou poskytuje Etiopii. K tomuto kroku se USA rozhodly kvůli údajně nedostatečnému vývoji v rozhovorech mezi Etiopií, Egyptem a Súdánem ohledně obrovské přehrady, kterou Addis Abeba staví na horním toku Nilu, informovala agentura AP.

Z vyjádření ministerstva není jasné, jaký obnos přestanou Spojené státy poskytovat. V časopise Foreign Policy se však minulý týden objevila zpráva, že by východoafrický stát mohl přijít o 130 milionů dolarů (2,9 miliardy korun).

Egypt ji považuje za hrozbu, Etiopii má zvednout životní úroveň. Největší africká přehrada budí vášně

Etiopie zatím rozhodnutí nekomentovala. Její velvyslanec v USA Fitsum Arega tento týden na twitteru oznámil, že jeho země je odhodlána přehradu dokončit, protože projekt „vyvede Etiopii z temnoty“. Přehrada za 4,6 miliardy dolarů (102,3 miliardy korun) má být největší hydroelektrárnou v Africe.

Pro Etiopii je stavba otázkou národní hrdosti a tamní vůdci v ní vidí způsob, jak s pomocí levné elektrické energie nastartovat ekonomiku. Egypt se však obává, že by stavba mohla ohrozit životy jeho obyvatel, protože země existenčně závisí na přísunu vody z Nilu. Spor se odehrává zejména ohledně rychlosti plnění nádrže přehrady a toho, jak vodu z díla vypouštět v obdobích dlouhotrvajícího sucha.

Diplomatická roztržka se táhne již roky a obě strany si kvůli přehradě i pohrozily válečným konfliktem. USA se letos postavily do role prostředníka a zprostředkovaly několik kol jednání, Etiopie ovšem Američany obviňuje, že straní Egyptu. Do věci se vložil i papež František a vyzval k pokračování rozhovorů a odvrácení hrozícího střetu.

Roztržka se týká rovněž Súdánu, který se obává o osud svých menších přehrad. Etiopská přehrada mu však dává naději na získání levnější elektrické energie, ve sporu tak působí spíše jako mediátor, poznamenává AP.

Súdán a Egypt si stěžují, že Etiopie začala naplňovat svou obří přehradu. Ta to odmítá, prý jen hodně napršelo

Etiopie již dříve uvedla, že přehradu naplní s dohodou se svými sousedy, či bez ní. V rezervoáru o objemu 74 miliard krychlových metrů, což je zhruba stonásobek co do objemu největší české přehrady Orlík, se přitom první voda ocitla letos v červenci. Etiopská vláda tento fakt oslavovala a přisuzovala jej vydatným dešťům, egyptští představitelé však vyjádřili pochybnosti a rychle žádali od Addis Abeby vysvětlení.

USA však podle ministerstva zahraničí chtějí nadále pomáhat Etiopii zvládat situaci kolem covidu-19 a nákazy virem HIV. Zachovají také část pomoci určenou lidem postiženým suchem a těm, kteří se museli vystěhovat ze svých domovů. Zhruba 110milionová Etiopie v minulých dnech zaznamenala rychlý růst počtu případů covidu-19, celkem má přes 54 tisíc nakažených a 846 mrtvých.Mluvčí americké diplomacie ve středu uvedl, že naplňování přehrady před jejím řádným dokončením představuje riziko pro lidi žijící pod ní a že plnění rezervoáru ještě před dosažením dohody s Egyptem a Súdánem podrývá důvěru ve vyjednávání.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás