Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Nezbude nám než znovu zvolit Trumpa,‘ vystřihl americký prezident z Bidenova projevu. Twitter zasáhl

Demokratický kandidát Joe Biden. foto: Reuters

Washington - Společnost Twitter poprvé využila své nové pravidlo a označila klip vystřižený z projevu uchazeče o demokratickou nominaci pro prezidentské volby Joea Bidena za zmanipulovaný. Nedokončenou větu, v níž Biden říká „nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa“, americký prezident Trump šířil na svém twitterovém účtu.
  10:47

Klip zaznamenal v neděli 5,8 milionu zhlédnutí a přeposlán byl 34 000krát. Šířil ho také Dan Scavino, který v Bílém domě působí jako ředitel oddělení pro sociální média. „Ospalý Joe v St. Louis, Missouri dnes řekl:  ‚Nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa‘,“ napsal Scavino k videu, přičemž uvedl nepřesně, že jde o projev v St. Louis. Podle stanice CNN se Biden takto poněkud nejistě vyjádřil ve svém proslovu v Kansas City a jeho vystoupení v St. Louis obsahovalo jinou formulaci.

Společnost Twitter poprvé využila své nové pravidlo a označila klip vystřižený...

Přeposílaný klip je však pouze část sdělení, které znělo takto: „Omluvte mne. Nezbude nám než znovu zvolit Donalda Trumpa, pokud budeme pokračovat v těch nekonečných hádkách. Musí to být pozitivní kampaň.“ Biden podle CNN narážel na „negativní útoky“ v Demokratické straně, v níž nyní bývalý viceprezident o nominaci soupeří s vermontským senátorem Berniem Sandersem.

Společnost Twitter uplatnila v neděli poprvé své nové pravidlo a označila zeditovaný klip jako materiál se zmanipulovaným obsahem. Twitter nedávno oznámil, že zavádí nový přístup ke zmanipulovaným videím. Pokud by materiály mohly způsobit zásadní škodu, mají být zcela odstraněny.

Biden ovládl primárky v 9 státech USA, Sanders podle očekávání vyhraje v Kalifornii

Scavino úryvek umístil i na svou facebookovou stránku a společnost Facebook to nechala bez zásahu. Scavino na obranu později tweetoval, že video s Bidenem nebylo nijak zmanipulováno.

Manažer Bidenovy kampaně Greg Schultz sdělil, že ačkoli to společnost Facebook nepřizná, všem je jasné, že jí jde především o peníze. A proto „je ochotná stát se v celosvětovém měřítku nejúčinnějším médiem k šíření odporných lží“.

Autor: