Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Společnost v Německu se mění a politika s tím musí pracovat, říká politolog Novotný

Lukáš Novotný je politolog, který přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Novotný je politolog, který přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty... | foto: Archiv Lukáše Novotného

„Společnost není imunní vůči změnám a politika s tím musí pracovat,“ říká ke schválení novely zákona o sexuálním násilí v Německu politolog Lukáš Novotný.

Lidovky.cz: Ve čtvrtek v Německu jednomyslně schválili novelu zákona, který trestá pachatele sexuálního násilí. Myslíte, že jde o přelomovou novelu nebo o politický krok?
Vedla se debata o tom, do jaké míry je zákon míněn pozitivně a do jaké míry je to reakce zejména na medializované sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem. Ty přinesly jednak zhoršení vnímání uprchlíků, ale také znejistění v otázkách bezpečnosti a značnou senzibilitu části populace. Schválení této novely tak čtu jako jistý líbivý krok všech politických stran směrem ke svým voličům – je nutné si uvědomit, že v Německu se při existenci 16 spolkových zemí konají každý rok hned několikery volby. Je to krok líbivý, na první pohled panoval v bundestagu konsensus, ale je třeba slyšet také právní experty, kteří ho označují za značně kontroverzní.

Lidovky.cz: Profesorka trestního práva Monika Frommelová označila tento zákon za kontraproduktivní, protože znásilnění bude pořád stejně těžké dokázat.

Lukáš Novotný

  • Lukáš Novotný je politolog, který přednáší na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Nejsem právní znalec, nejsem tedy schopen se kvalifikovaně vyjádřit. Z politologického hlediska to čtu jako snahu přinést uklidnění do lehce dezorientované německé populace ve vztahu k uprchlíkům. Narážíme tady asi na problém, kdy se nepotkávají právní a politický svět. Patrně tady může existovat určitá iracionalita politického rozhodování, které není schopno dohlédnout hlubších právních aspektů v důkazních materiálech atd. Nepřekvapuje mě tedy kritická reakce právního světa, ale nedokážu to posoudit.

Lidovky.cz: Zákon byl schválen téměř jednomyslně, všechny strany se shodly. To se příliš často nestává.
Ano a tu jednomyslnost považuji za zvláštní, přece jen to v politice není úplně běžné. Když vidíme, jak se staví k těmto věcem strany konzervativní i ostatní a jak se dokázaly všechny krásně potkat, je to skutečně velmi zajímavé.

Lidovky.cz: Myslíte si tedy, že strany tohle téma sjednotilo?
Asi to nikdo neřekne napřímo, ale opravdu velkou roli zde sehrály uprchlické útoky. Vrátil jsem se teď z Lipska a z Chemnitz a na ulici je ona jinakost vidět, což vede i ke změně vnímání nejen uprchlíků, ale i sebe sama a vzbuzuje to jisté obavy. Univerzita v Bielefeldu zveřejnila v těchto dnech výzkum o tom, že Němci sice dále zastávají „Willkommenskultur“ (kultura vítání pozn. red.), ale že se přesto kontury těchto jejich názorů proměňují. To znamená ano, přijímejme, ale buďme zároveň i přísní, požadujme důsledné dodržování našich norem a hlavně: nesmí to ohrozit naší bezpečnost. Z toho vyplývá, že každodenní realita soužití s uprchlíky společnost tedy někam posouvá. Němci vůči tomu nejsou imunní, jejich vnímání se mění a s tím musí pracovat i politika.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.