14. července 2014 12:16, aktualizováno  14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Psací stroje proti špionáži? Papír ochrání tajemství, doufají Němci

Do německého Spolkového sněmu se možná vrátí psací stroje (ilustrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do německého Spolkového sněmu se možná vrátí psací stroje (ilustrační... | foto: Reuters

BERLÍN Do německého Spolkového sněmu se možná vrátí psací stroje. Poslanecký výbor, který prověřuje činnost americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v Německu, zvažuje jejich využití pro práci s tajnými materiály, aby ztížil jejich případnou krádež. V televizi ARD to řekl předseda výboru Patrick Sensburg.

Výbor pro vyšetření činnosti NSA zřídil Spolkový sněm v reakci na zveřejnění materiálů, které z NSA vynesl bývalý analytik této tajné služby Edward Snowden. Podle zveřejněných dokumentů NSA sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě, mimo jiné monitorovala i mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové a jejího předchůdce Gerharda Schrödera.

Americká NSA odposlouchávala mobil německé kancléřky Merkelové (ilustrační...

Američané odposlouchávali mobil německé kancléřky.

"Na rozdíl od ostatních vyšetřovacích výborů prověřujeme věci, které stále běží. Činnost rozvědek v Německu neskončila, pokračuje dál," řekl Sensburg. Informace, s nimiž výbor pracuje, jsou proto podle něj zvlášť citlivé a je třeba hledat opatření, jak je chránit.

PSALI JSME:

"Přirozeně se snažíme svou vnitřní komunikaci zabezpečit. Posíláme zašifrované e-maily, používáme šifrovací telefony a máme i další opatření, o nichž teď pochopitelně nebudu nic říkat," uvedl Sensburg v ARD. Podle něj je ale třeba zvážit i možnost, že by se tajné dokumenty zcela přestaly využívat v elektronické podobě a výbor by se vrátil k používání psacích strojů. U papírových kopií je podle Sensburga snadnější ochránit materiály před krádeží.

Potřeba chránit tajné dokumenty Spolkového sněmu zesílila poté, co byl na počátku července zatčen pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND), který údajně jako dvojitý agent dodával informace Spojeným státům. Zadržený muž údajně vyzradil i informace týkající se výboru, který vyšetřuje činnost NSA. Podle Sensburga se ale údajný dvojitý agent nedostal k tajným materiálům, s nimiž výbor pracuje.

Americký agent je stále v Německu

  • Šéf amerických rozvědek v Německu, kterého Berlín minulý týden kvůli špionážní aféře vyzval k opuštění země, zatím neodcestoval. Německá diplomacie však na odjezdu amerického představitele trvá a očekává, že zemi opustí co nejrychleji.
  • Termín pro odcestování amerického představitele nebyl vymezen, ministerstvo zahraničí ale očekává, že se tak stane co nejdříve. Mluvčí úřadu podotkla, že pokud zástupce USA výzvě nevyhoví, zůstává stále možnost formálně ho označit za nežádoucí osobu. Na základě diplomatických úmluv by poté musel z Německa odcestovat do 72 hodin.
  • Německá média spekulují, že dva údajní agenti nebyli jediní, kdo dodával USA informace z německých bezpečnostních kruhů. Nedělník Bild am Sonntag uvedl, že Američané mají mezi vládními úředníky nejméně deset agentů. Mluvčí vlády Christiane Wirtzová tyto informace odmítla, podle ní v současnosti nejsou žádná důvodná podezření, že by agenti amerických tajných služeb pracovali na některém dalším německém ministerstvu.
Lidovky.cz, ČTK