6. dubna 2016 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spolupachatel pařížských útoků Abdeslam prý pobýval na Slovensku

Moment, kdy speciální jednotky zatýkají po razii v Molenbeeku teroristu - podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moment, kdy speciální jednotky zatýkají po razii v Molenbeeku teroristu - podle... | foto: Reuters

BRATISLAVA Jeden z hlavních strůjců listopadových atentátů v Paříži Salah Abdeslam ještě před útoky loni v létě údajně tři týdny pobýval na Slovensku. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to napsal portál Aktuality.sk. Slovenské ministerstvo vnitra tyto informace nekomentovalo.

Informace o pobytu Abdeslama na Slovensku tamní úřady podle portálu získaly od zahraničních tajných služeb. Na Slovensku má mít podezřelý muž příbuzného, Iráčana původem z Mosulu, který se oženil se Slovenkou.

Portál uvedl, že Abdeslam se zřejmě ubytoval v jednom z penzionů v Nitře. Právě v tomto městě a na dalších místech v zemi slovenští policisté po útocích v Paříži uskutečnili razii, během které neúspěšně pátrali právě po Abdeslamovi, uvedl portál.

Abdeslam byl nakonec zadržen v březnu v Belgii. Muž je hlavním podezřelým při vyšetřování teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí.

„Již po útocích na Charlie Hebdo, ale i po pařížských útocích slovenská policie spolupracovala se svými partnerskými organizacemi v zahraničí a prověřovala všechny stopy, které by pomohly rozplést síť, na jejímž základě byly tyto teroristické útoky uskutečněny,“ uvedl bez bližších podrobností mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Netík.

Slovensko nebylo jedinou zemí, do které Abdeslam zavítal před atentáty ve francouzské metropoli. Podle dřívějšího vyjádření německého ministra vnitra Thomase de Maizi?ra Abdeslam během devíti měsíců, které předcházely útokům, navštívil dohromady šest zemí, včetně Německa a Rakouska.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER TÝMU FINANČNÍCH PORADCŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj, Jihomoravský kraj