Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spolupachatel pařížských útoků Abdeslam prý pobýval na Slovensku

Slovensko

  13:45
BRATISLAVA - Jeden z hlavních strůjců listopadových atentátů v Paříži Salah Abdeslam ještě před útoky loni v létě údajně tři týdny pobýval na Slovensku. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to napsal portál Aktuality.sk. Slovenské ministerstvo vnitra tyto informace nekomentovalo.

Moment, kdy speciální jednotky zatýkají po razii v Molenbeeku teroristu - podle všeho Salaha Abdeslama, organizátora a bratra Brahima, jemuž Belgičané zabavili v únoru 2015 telefon. foto: Reuters

Informace o pobytu Abdeslama na Slovensku tamní úřady podle portálu získaly od zahraničních tajných služeb. Na Slovensku má mít podezřelý muž příbuzného, Iráčana původem z Mosulu, který se oženil se Slovenkou.

Portál uvedl, že Abdeslam se zřejmě ubytoval v jednom z penzionů v Nitře. Právě v tomto městě a na dalších místech v zemi slovenští policisté po útocích v Paříži uskutečnili razii, během které neúspěšně pátrali právě po Abdeslamovi, uvedl portál.

Bratr Abdeslama: Sebevražedný útok si rozmyslel, v Paříži mohlo být víc obětí

Abdeslam byl nakonec zadržen v březnu v Belgii. Muž je hlavním podezřelým při vyšetřování teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí.

„Již po útocích na Charlie Hebdo, ale i po pařížských útocích slovenská policie spolupracovala se svými partnerskými organizacemi v zahraničí a prověřovala všechny stopy, které by pomohly rozplést síť, na jejímž základě byly tyto teroristické útoky uskutečněny,“ uvedl bez bližších podrobností mluvčí slovenského ministerstva vnitra Ivan Netík.

Slovensko nebylo jedinou zemí, do které Abdeslam zavítal před atentáty ve francouzské metropoli. Podle dřívějšího vyjádření německého ministra vnitra Thomase de Maizi?ra Abdeslam během devíti měsíců, které předcházely útokům, navštívil dohromady šest zemí, včetně Německa a Rakouska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!