Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První obsílky odeslány. Spolupráci Trumpova volebního týmu s Ruskem řeší velká porota

Svět

  10:30
WASHINGTON - Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller spolupracuje při vyšetřování údajné ruské součinnosti s volebním týmem amerického prezidenta Donalda Trumpa s velkou porotou. Podle amerických médií by mohlo jít o signál, že se v případu zahrnujícím Trumpovy blízké spolupracovníky a příbuzné mohou připravovat obvinění.

Prezident Donald Trump potřásá rukou prezidentu Vladimiru Putinovi na summitu G20 v Hamburku. foto: ČTK

Velkou porotu složenou z amerických občanů používají vyšetřující orgány při rozhodování, zda je v konkrétním případě dostatek důkazů pro případné obvinění.

Podle deníku New York Times byly již v případu rozeslány obsílky. Některé se podle právníků seznámených s případem týkaly i vyšetřování bývalého poradce pro národní bezpečnost Mikea Flyna.

Zvláštní vyšetřovatel Mueller si také vyžádal důkazy a svědecké výpovědi v souvislosti s loňskou schůzkou prezidentova syna Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou, která mu podle zveřejněných e-mailů slibovala kompromitující informace o prezidentské sokyni jeho otce Hillary Clintonové.

Schůzce byli přítomni rovněž Trumpův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf kampaně Paul Manafort.

Donald Trump Jr. s otcem na republikánském sjezdu v Clevelandu.
První potřesení rukou Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

List The Wall Street Journal, který o porotě informoval jako první, napsal, že byla ustavena již před několika týdny. Sestavení poroty přímo neznamená, že k obvinění dojde, umožňuje však vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

Vykonstruovaná kauza

Prezidentovi právníci ve čtvrtek již poněkolikáté prohlásili, že samotného šéfa Bílého domu se vyšetřování netýká. Sám Trump na čtvrteční schůzce označil ruskou kauzu za „vykonstruovanou“.

Prezident dal v minulosti najevo nelibost nad Muellerovou prací a naznačil, že by jej rád odvolal. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Skupina senátorů v současnosti připravuje návrh zákona, který by znesnadnil Muellerovo případné neodůvodněné odvolání prezidentem. V rozhovoru pro Washington Post uvedl senátor Lindsey Graham, že „jakýkoliv pokus jít po Muellerovi by byl začátkem konce Trumpova prezidentství.“

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat