Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První obsílky odeslány. Spolupráci Trumpova volebního týmu s Ruskem řeší velká porota

Svět

  10:30
WASHINGTON - Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller spolupracuje při vyšetřování údajné ruské součinnosti s volebním týmem amerického prezidenta Donalda Trumpa s velkou porotou. Podle amerických médií by mohlo jít o signál, že se v případu zahrnujícím Trumpovy blízké spolupracovníky a příbuzné mohou připravovat obvinění.

Prezident Donald Trump potřásá rukou prezidentu Vladimiru Putinovi na summitu G20 v Hamburku. foto: ČTK

Velkou porotu složenou z amerických občanů používají vyšetřující orgány při rozhodování, zda je v konkrétním případě dostatek důkazů pro případné obvinění.

Podle deníku New York Times byly již v případu rozeslány obsílky. Některé se podle právníků seznámených s případem týkaly i vyšetřování bývalého poradce pro národní bezpečnost Mikea Flyna.

Zvláštní vyšetřovatel Mueller si také vyžádal důkazy a svědecké výpovědi v souvislosti s loňskou schůzkou prezidentova syna Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou, která mu podle zveřejněných e-mailů slibovala kompromitující informace o prezidentské sokyni jeho otce Hillary Clintonové.

Schůzce byli přítomni rovněž Trumpův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf kampaně Paul Manafort.

Donald Trump Jr. s otcem na republikánském sjezdu v Clevelandu.
První potřesení rukou Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

List The Wall Street Journal, který o porotě informoval jako první, napsal, že byla ustavena již před několika týdny. Sestavení poroty přímo neznamená, že k obvinění dojde, umožňuje však vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

Vykonstruovaná kauza

Prezidentovi právníci ve čtvrtek již poněkolikáté prohlásili, že samotného šéfa Bílého domu se vyšetřování netýká. Sám Trump na čtvrteční schůzce označil ruskou kauzu za „vykonstruovanou“.

Prezident dal v minulosti najevo nelibost nad Muellerovou prací a naznačil, že by jej rád odvolal. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Skupina senátorů v současnosti připravuje návrh zákona, který by znesnadnil Muellerovo případné neodůvodněné odvolání prezidentem. V rozhovoru pro Washington Post uvedl senátor Lindsey Graham, že „jakýkoliv pokus jít po Muellerovi by byl začátkem konce Trumpova prezidentství.“

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

PSP Machinery s.r.o.
Rýsovač

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 130 - 160 Kč

Mohlo by vás zajímat