8. ledna 2019 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Boj s dezinformacemi před eurovolbami. Brusel chystá opatření

Evropský parlament ve Štrasburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament ve Štrasburku. | foto: Reuters

BRUSEL Rychlé sdílení informací a tedy rychlejší reakce má státům Evropské unie pomoci čelit případné dezinformační kampani před volbami do europarlamentu. V Bruselu se na tom v úterý shodli ministři členských zemí unie odpovědní za evropskou problematiku. Dezinformace v kontextu eurovoleb byly jedním z témat letošní první ministerské schůzky pod taktovkou nového rumunského předsednictví. Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května

„Jednou z priorit rumunského předsednictví je ochrana evropských voleb před vnějšími vlivy,“ poznamenal před novináři George Ciamba, rumunský ministr odpovědný za evropskou problematiku. Dezinformace se podle něj staly jednou z velkých výzev evropské demokracii. „Aby byla naše odpověď efektivní, je třeba společná snaha členských zemí i občanské společnosti,“ uvedl.

Problematika se podle něj netýká jen boje s dezinformacemi či snahy o vyšší odolnost evropských společností vůči podobným snahám, jejichž původ byl u různých voleb v minulých letech opakovaně vysledovatelný do Ruska. „Je to také otázka kybernetické bezpečnosti a dalších aspektů,“ připomněl rumunský ministr.

Evropská komise už v loňském roce unijní státy na problematiku opakovaně upozorňovala. V dubnu předložila internetovým firmám návrh kodexu chování, který by měl pomoci šíření falešných zpráv omezit. Na počátku prosince přišla s poslední sadou návrhů, právě o nich v úterý zástupci členských zemí diskutovali.

Zřízen by měl být například systém včasného varování mezi orgány EU a členskými státy, který usnadní sdílení informací a hodnocení dezinformačních kampaní a usnadní vydávat varování týkající se dezinformací v reálném čase.

Náměstek českého ministra zahraničí Aleš Chmelař v úterý v Bruselu novinářům řekl, že v několika měsících, které do eurovoleb zbývají, se unii nepodaří připravit „nějaký nový obrovský a komplexní systém“. Využity mají být například zkušenosti pracovní skupiny pro hybridní hrozby u unijní diplomatické služby, označované názvem StratCom. Její možnosti mají být personálně i finančně posíleny, své kapacity mají odpovídajícím způsobem podpořit i samotné členské země.

Podle Chmelaře se nyní v ČR debatuje o tom, který z orgánů státní správy by měl mít v této věci hlavní slovo. „Je to záležitost více resortů,“ podotkl Chmelař a zmínil možnost existence několika „kontaktních bodů“, třeba na ministerstvech vnitra, zahraničí, obrany či při úřadu vlády.

ČTK

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz