Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Spolušéfka německé SPD reagovala na Trumpova slova o Antifě, teď čelí obviněním z podpory extremistů

Saskia Eskenová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saskia Eskenová | foto: Wikipedia

BERLÍN/PRAHA Vlna rasově motivovaného násilí ve Spojených státech vyvolala reakce v řadě států světa. Mimo jiné v Německu. Zde padla na úrodnou půdu i kvůli prezidentu Donaldu Trumpovi, jenž tam patří k dlouhodobě nejméně oblíbeným světovým státníkům.

Když šéf Bílého domu v neděli označil hnutí Antifa, jehož symboly byly vidět na řadě demonstrací, za teroristickou organizaci a požadoval jeho zákaz, reagovala na to spolupředsedkyně německých sociálních demokratů (SPD) Saskia Eskenová. Na Twitteru napsala: „58 a Antifa. Samozřejmě.“

O 58leté političce se ví, že na sociálních sítích ráda komentuje aktuální dění. Loni vyhrála vnitrostranické referendum a spolu s Norbertem Walterem-Borjansem se stala spolupředsedkyní německých sociálních demokratů.

Teď ale narazila. Její příspěvek vyvolal ostrou kritiku ostatních politických stran. Co mělo být zřejmě pokusem přihlásit se k antifašistické tradici SPD, a vymezit se tak vůči americkému prezidentovi, se nyní obrátilo proti ní.

Pod souhrnné označení Antifa (antifašisté) jsou v Německu řazeny i radikálně levicové organizace, sledované civilní kontrarozvědkou. Některé čelí obviněním z politicky motivovaného násilí, například zapalování aut pravicových politiků.

„Bez ohledu na Trumpa: odmítat rasismus a bojovat za lidskou důstojnost nemá nic společného s Antifou. Každý demokrat je antifašistou, ale ne každý antifašista je také demokratem,“ napsala například generální tajemnice liberálních Svobodných demokratů (FDP) Linda Teutebergová.

Vedení německých sociálních demokratů se za svou šéfku postavilo a vypustilo do světa podobný tweet jako ona: „157 a Antifa. Samozřejmě.“ Číslovka odkazuje k věku nejstarší politické strany v Německu. Naopak rakouští sociální demokraté (SPÖ), kteří původně příspěvek Eskenové také převzali, ho později smazali.

Ústavní soudkyně se spornou pověstí

SPD musela teprve před několika dny vysvětlovat, proč souhlasila se zvolením levicové regionální političky Barbary Borchardtové do ústavního soudu ve východoněmecké spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko. Ruku pro ni tehdy zvedli i poslanci křesťanských demokratů (CDU) a postkomunistické Levice.

Borchardtová patří k zakládajícím členům sdružení Protikapitalistická levice (Antikapitalistische Linke – AKL). Jedná se o uskupení působící v rámci Levice. V materiálech AKL je požadována „zásadní změna systému“ a „odklon od kapitalistických majetkových poměrů“. I aktivity tohoto spolku jsou sledovány civilní kontrarozvědkou. Budoucí ústavní soudkyně ovšem nevidí důvod, proč by měla své členství ve sdružení ukončit.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.